Mustafa Sarıgül Resimleri - Mustafa Sarıgül Kimdir - Mustafa Sarıgül Biyografisi


Çocukluk ve Gençlik Dönemi [değiştir]Süleyman ve Seher'in torunu olan Sarıgül'un babası Hakkı, annesi ise Ayşe Sarıgül'dür. Sözü geçen, otoriter bir kadın olan dedesinin annesinin lakabı olan "Galo" nedeniyle yörede sülalesine "Galogil" denilmektedir. Ayrıca kensinin anne ve babası Erzincan'da ayrılmıştır.Babası,amcası ile birlikte Konya'ya yerleşmiştir.Annesi ise İstanbul'a yerleşmiştir.

Sarıgül, eğitimine Güngören Köyü İlkokulu’nda başladı. Ailesinin İstanbul’a göç etmesi nedeniyle, eğitimine İstanbul’da devam etti. Son olarak Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu.


Aile Yaşamı [değiştir]İlk eşi vefat ettikten yaklaşık bir yıl sonra, 1993 yılında Aylin Kotil ile evlendi. Evlendiklerinde Sarıgül 36, Kotil ise 22 yaşındaydı. Haziran 2008'de ise boşandılar[1]. Biri Aylin Kotil'den olmak üzere iki çocuk sahibidir.


Çalışma Yaşamı [değiştir]Çalışma yaşamına Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğünde devam etti. Daha sonra Kamu görevinden ayrılarak ticaret yapmaya başladı.


Siyasi Yaşamı [değiştir]Siyasi yaşamına CHP Şişli İlçesi Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Üyeliği ile başladı. Daha sonra Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlçe Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Bu süreler içinde CHP Kurultay Delegesi olarak Şişli İlçesinin temsil yetkisini kullandı.

1987 yılında yapılan ön seçimde en yüksek oyla liste başı olurken, seçmenin kullandığı tercihli oyların da çoğunu alarak 18. Dönem TBMM İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Türkiye’nin en genç milletvekili olarak, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte parlamentoda görev yaptı.

TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.

1999 yerel seçimlerinde bu defa Şişli Belediye Başkanlığı’na aday olan Mustafa Sarıgül seçimi kazanarak Şişli Belediye Başkanı görevini üstlendi.

Şişli Belediye başkanlığı sırasında çok sayıda devlet başkanı tarafından ziyaret edilen Sarıgül, Romanya Cumhurbaşkanı tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yurttaşlar tarafından ikinci kez aynı göreve seçildi. Sarıgül, son yerel seçimlerde "Sevgi Kazanacak" sloganıyla yüzde 67 oy alarak, CHP’li adaylar arasında bir rekora imza attı.

Mustafa Sarıgül’ün, “TBMM’de bir Milletvekili” ve “İstanbul’da Direksiyon Sallamak” adlı iki kitabı bulunmaktadır.

Kasım 2008'de DSP'ye geçmiştir. Sarıgül'ün yeniden DSP'ye katılması üzerine düzenlenen törende "Halkçı Sarıgül" sloganları atılmıştır. Bu durum DSP'li bazı milletvekillerinin ve Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit'in tepkisini çekmiş, Ecevit parti yönetimine DSP'nin adını değiştirmelerini önermiştir.

[URL=http://img514.imageshack.us/my.php?image=sargl.jpg]
Şişli Belediye Başkanı

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1196
favori
like
share