SPİNA BİFİDA

SPİNA BİFİDA NEDİR?
Spina bifida “omurga açkılığı” demektir. Omuriliğin tam olarak kapanmaması anlamına gelir. Nöral tüp bozukluğu denilen bir grup doğumsal anomalinin çeşididir.NÖRAL TÜP DEFEKTLERİ
Nöral tüp denilen oluşum hamileliğin ilk bir ayında oluşan, içinde beyin ve omurilik gibi en hayati organları bulunduran bir yapıdır. Bu oluşumun gelişiminde meydana gelen anomaliler de nöral tüp defekti (NTD) olarak adlandırılırlar. Genelde omurga kemiği ve bazen de omuriliği etkiler.

Nöral tüp defektlerinin üç türü vardır: Anensefali, ensefalosel ve spina bifida.
Anensefalide bebeğin beyni gelişmemiştir ve kafatası kapanmamıştır.

Enensafaloselde beyin dokuları kafasından dışarıya bir kese içinde çıkarlar. Noral tüp defektlerinin bu iki formunda bebeklerin yaşama şansı yoktur.
Spina Bifida nöral tüpün alt bölümlerinin uygun biçimde kapanmaması sonucu oluşur. Böylece omurilik ve omurlar doğru biçimde gelişemez. Buradan bacaklara, idrar kesesine ve bağırsaklara giden sinirlerde zarar görür.Spina Bifida Ne Zaman Oluşur?
Bebeğin en hayati organları anne karnına düştüğü ilk haftalarda oluşur. Bu organların en önemlilerinden biri nöral tüp denilen ve omurilik bebeğinin gelişmesini sağlayan organdır.
Nöral tüp hamileliğin 17’inci ve 30’uncu günleri arasında(veya kadının son adet döneminin ilk gününden sonraki 4-6 hafta sonra) oluşumunu tamamlar ve kapanır. Nöral tüpün içinde bebeğin omuriliği, omurları ve beyni gelişir. Bu durumda nöral tüp uygun biçimde gelişmez ve bir kısmı kapanmaz. Nöral tüpün kapanmaması nedeniyle omurgada hatalı bir gelişme olur ve omurların bir kısmı açık yada ayrık kalır. Omurgada ki bir yada birkaç kemik bozuk olduğunda omurilik ve sinirler bundan zarar görmekte, bu zararlara bağlı olarak ciddiyeti hafiften ağıra doğru giden özürlülük ortaya çıkmaktadır.
Sizin bebeğinizde spina Bifidalı doğabilir mi?

Hamile kalan bütün kadınların bu riski vardır. Bununla birlikte bilinen bazı risk faktörleri şunlardır.
1. Daha önce spina bifidadan etkilenmiş bebeği olan veya kendisi spina bifida olan
2. Anne yada babanın ailesinde spina bifidalı olan
3. Şeker hastalığı olan
4. Epilepsi tedavisi gören
5. Aşırı şişman olan
6. 35 yaşının üstünde doğum yapan
7. Hamileliğin ilk günlerinde aşırı sıcağa maruz kalan
8. Sosyo ekonomik durumu kötü olanÜlkemizde Durum
Gelişmiş ülkelerde doğumsal özürlülük oranı ciddi biçimde azalmışken bizim ülkemizde hala ciddiyetini korumaktadır. Spina Bifida en sık görünen doğumsal özürlülük nedenidir. Gelişmiş ülkelerde 1000 canlı doğumda 1-2’sinde spina bifida görülürken bu oran ülkemizde 1000 canlı doğumda 3-5 arasında değişmektedir.
Spina Bifida İle Yaşamak
Spina bifidalı hastaların tedavi ve bakım giderleri çok yüksektir. Tıbbi gelişmeler sonucu spina bifidalı ile doğan bebeklerin pek çoğu yaşamaktadır. Spina bifidalı hastalar iyi bir tıbbi tedavi ve bakım alsalar bile eğitim, sosyal yaşama uyum, iş bulma ve yaşamlarını bağımsız bir şekilde sürdürme konusunda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sorunlar aşıla bildiği takdirde değişik derecelerde özürlülüğe rağmen pek çoğu başarılı üretken bir yaşam sürdürebilirler.Spina Bifida’nın Maliyeti
Spina bifidalı doğan her bebeğin ortalama bir yaşam süresi boyunca maliyeti çocuk başına yaklaşık $532.000 olarak hesaplanmıştır. Bu yaşanan problemlerin ciddiyetine göre pek çok çocuk için yaklaşık $1000.000 ulaşmaktadır. Tabiî ki ailenin ve çocuğun fiziksel ve duygusal yükü ise bu hesapların içine dahil edilmemektedir.
Spina Bifida Anne karnında Teşhis Edilebilir mi?
Spina bifida’nın kanda AFP testi ve deneyimli kişilerce yapılan ultrason incelemesiyle gebeliğin 16-18’inci haftalarında erken tanısı mümkün olabilmektedir.Spida Bifida Önlenebilir mi?
Son dönemlerde yapılan çalışmalar kadınların hamile kalmadan önce ve hamileliğin ilk 3 ayında her gün 400 mg folik asit vitaminler alarak ve folik asit açısından zengin gıdalarla beslenerek bebeklerinin spina bifidalı doğma riskini %70 azaltabileceklerini göstermiştir.


Folik Asit Nedir?
Folik asit bir B vitaminidir. Çeşitli yiyeceklerde bulunur ve ilaç şeklinde de alınabilir. Bir kadın için hamile kalmadan önce vücudunda yeterince folik asit bulunması önemlidir.Folik Asit Hangi Yiyeceklerde Bulunur?
Portakal ve portakal suyu, diğer turunçgil meyveler ve suları, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, bezelye, brokoli, yer fıstığı, kuş konma. Günlük folik asit ihtiyacını yiyeceklerle karşılamak çok zordur. Yeterli folik asit aldığınızdan emin olmanın en kolay yolu her gün 400 mg folik asit içeren bir vitamin almaktır.Folik Asit Ne Zaman Alınmalıdır?
Hamile kalmadan en az 3 ay önce folik asit içeren vitaminler almaya başlamak son derece önemlidir. Eğer hamile kalmanız için küçük bir olasılık varsa her gün 400 mg folik asit içeren vitamin ilaçları almalı folik asit bakımından zengin yiyeceklerle beslenmeliyiz. Doktorunuz sizi folik asit önermemiş bile olsa siz folik asit kullanmak istediğinizi ona söyleyiniz. Ayrıca bu ilaçlar reçetesiz olarak da alınabilmektedir.Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 548
favori
like
share
MAVi Tarih: 30.04.2009 15:05
evet recetesiz kullanılmamalı...