Tarım Alet Ve Makineleri Bölümü - Tarım Alet Makineleri


Tarım alet ve makineleri programı, her çeşit tarım alet ve makinelerinin imalatında projelendirilmesinin yapılması ve işletilmesinde, mühendis ile ustabaşı arasında köprü görevini yapacak eleman yetiştirir. Tarım alet ve makineleri teknikeri, kamu kesiminde, Orman Tarım ve Köy İşleri Bakanlıkları Teşkilatlarında, T.C. Zirai Donatım Fabrikaları Bölge Müdürlükleri’nde, Tarım-Kredi Kooperatiflerinde görev alırlar.

Programın Amacı:
Tarım alet ve makineleri programı her çeşit tarım alet ve makinelerinin imalatının projelendirilmesi, yapılması ve işletilmesinde, mühendis ile ustabaşı arasında köprü görevini yapacak elemanlar yetiştirir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler:
Tarım alet ve makineleri programında, teknik resim, malzeme ve makine bilgisi, tarım tekniği, matematik, fizik, mekanik gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler:
Tarım alet ve makineleri programına girmek isteyenlerin, temel bilimlerde, özellikle fizikte başarılı, mekanik ilişkileri, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:
Tarım alet ve makineleri programından mezun olanlara "Tarım Alet ve Makineleri Teknikeri" ünvanı verilir. Tarım alet ve makineleri teknikeri tarım alet ve makinelerinin üretimde mühendis ile işçi arasında ara eleman olarak görev yapar.

Çalışma Alanları:
Tarım alet ve makineleri teknikeri kamu kesiminde Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıkları teşkilatlarında, T.C. Zirai Donatım Kurumu fabrika ve bölge müdürlüklerinde, pancar ve tarım-kredi kooperatiflerinde görev alırlar. Tarım alet ve makineleri teknikeri öğrenimi sırasında aldığı genel konstrüksiyon, imalat ve malzeme bilgisi nedeniyle serbest çalışma, tarım alet ve makineleri imal eden özel kuruluşlarda da iş bulma olanağına sahiptir.


Tarım Alet ve Makineleri Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

TRAKYA - TEKİRDAĞ ZİRAAT FAKÜLTESİ TEKİRDAĞ MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU
ONDOKUZ MAYIS - SAMSUN MESLEK YÜKSEKOKULU
ULUDAĞ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
SELÇUK - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
AKDENİZ - ELMALI MESLEK YÜKSEKOKULU
ABANT İZZET BAYSAL - DÜZCE MESLEK YÜKSEKOKULU
DİCLE - BİSMİL MESLEK YÜKSEKOKULU
FIRAT - MALAZGİRT MESLEK YÜKSEKOKULU
ÇUKUROVA - CEYHAN MESLEK YÜKSEKOKULU
CELAL BAYAR - SARUHANLI MESLEK YÜKSEKOKULU
ERCİYES - YOZGAT MESLEK YÜKSEKOKULU
ANADOLU - BİLECİK MESLEK YÜKSEKOKULU
ANADOLU - AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ
HARRAN - ŞANLIURFA MESLEK YÜKSEKOKULU

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1818
favori
like
share