Bir yaşam mucizesi diye nitelenebilecek kadar büyük besin değerine sahip olan sütün, insan yaşamındaki yeri insanlık tarihi kadar eski.

Süt içerdiği bol miktarda kalsiyum ve vitaminlerle birçok hastalığı önler, hatta tedavi eder. Bu yüzden uzmanlar, sağlık açısından mutlaka süt tüketimine önem verilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Süt binlerce yıldır insan vücudunun en fazla ihtiyaç duyduğu içecek olmayı sürdürüyor.

Bebeklik ve çocukluk döneminde süt tüketimi
Dünyanın en yararlı içeceği süt, insanların doğumlarından itibaren aldıkları ilk besin. İlk günlerinde annelerinin sütüyle beslenen bebeklere, daha sonraları hem anne sütü hem de hayvan sütleri verilir. Süt, bebeklerin narin vücutlarını sağlamlaştırır, güçlendirir.
Çocukluk döneminin ilk birkaç yılı, bir çocuğun gelecekteki sağlıklılığı üzerinde hayati bir önem taşır. Gıdalar ve gıdaların önemli besin öğeleri, kuvvetli kemik ve diş, sıkı kas ve sağlıklı doku oluşturmaya yardım eden maddelerdir.
Süt, memeden kesilen çocuğun gıdasının önemli bir parçası olmaya devam eder. İki yaşın altındaki çocuklara tam yağlı süt verilmesi gerekir. Çünkü sütteki yağın sağlayacağı enerji ve vitamin A"ya ihtiyaçları vardır. 2 yaşından sonra daha çeşitli gıdalarla beslenmeye başladıklarından diyetlerine yavaş yavaş yarım yağlı süt girebilir.
Ergenlik çağında besinlere ihtiyaç oldukça yüksektir. 12-15 yaşları arasında erkek çocukları daha hızlı büyür ve yılda 10 cm"ye kadar uzayabilir. Büyüme hızı kızlarda biraz daha azdır.

Gençlerde süt tüketimi
Gençler için sağlıklı bir beslenme düzeni, mümkün olduğunca besleyici değeri yüksek olan çeşitli gıdaları içermelidir. Kemiklerin büyüme ve gelişmesine bağlı olarak ergenlik çağında kalsiyum ihtiyacı artar.
Günde 500 ml. süt veya eşdeğer miktarda peynir-yoğurt, gençlerin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Küçük bir kâse yoğurt veya küçük bir parça peynir, bir bardak sütün yerine geçebilir.
Süt aynı zamanda, enerji, protein ve çeşitli vitaminleri de sağlar ve yemek arası içecek olarak dişleri de korur.

Yaşlılık döneminde süt tüketimi
Süt ve süt ürünlerini uyumluluğu, çeşitliliği ve besleyici olması bu ürünü yaşlılar içinde değerli kılar.
Yaşlı kimselerin besin ihtiyaçları genellikle daha genç yetişkinlerin ihtiyaçları ile benzer ve vitamin D dışında 65 yaşın üzerindeki kişiler için spesifik bir tavsiye yoktur. Enerji alımı azaldığında, diğer besinlerin alımı da düşer ve yetersiz beslenme riski artar. Çeşitli besinleri baz alan dengeli bir diyet önem taşır.
Süt ve süt ürünleri gıdalara ilgisini kaybeden kişiler için özellikle önemlidir. Süt çeşitli gıdalarda çeşitli pişirme şekilleri ile kullanılabilir. Soslarda, puddinglerde, kahvaltılarda veya soğuk ve sıcak içeceklerde kullanılabilir. Süt ve peynir besleyiciliği arttırmak için diğer gıdalara eklenebilir (çorbalar, püreler gibi).

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 833
favori
like
share
kurtjara Tarih: 24.05.2005 14:07
Gine uzmanlarca söylenen inet sütünün küçük çocuklar için zararlı olduğu ve uzmanlarca tasvip edilmediğini söyleyebilirim.Teşekkürler haber için
DeNiZKiZi Tarih: 24.05.2005 11:17
Paylasimlarin icin cok tesekkurler arkadasim fakat ben simdi birsey dicem herkez belkide sasiracak dahagecen gunde televizyonda uzman hekimler sutun bilindigi gibi faydali olmadigini aksine canturk arkadasinda yazdigi gibi cok icilince zararli etkisi olduguda soylenildi bilemiyorum artik bizim evde cocuklar sut icmeyecegim demeye basladi :6: :20:
canturk87 Tarih: 23.05.2005 20:30
Verdiğin bilgiler için teşekkürler dostum. Ancak çok fazla süt içmenin demir eksikliğine yol açtığı da unutulmamalı diye düşünüyorum. Bunun da tedbiri alınmalı.
tarkın Tarih: 23.05.2005 14:32
Ben her sabah içerim faydasınıda gördüm herkese tavsiye ederim.katılımın için sağol arkadaşım.
aakay Tarih: 21.05.2005 16:16
sütün çok faydası olduğunu biliyorum ama hiç süt içmem.paylaşım için saolsın :3:
CAKIR1917 Tarih: 14.05.2005 17:31
sağlık için süt içinEMEĞE SAYGI:
DeePGrEeN Tarih: 24.04.2005 16:31
teşekkürler
Kemal50 Tarih: 24.04.2005 10:41
Tesekkürler paylasimin icin
MaRaBoGLu61 Tarih: 16.04.2005 09:26
allah razi olsun paylasimin icin