Okul Öncesi Eğitime Ağırlık Verilmeli - Okul Öncesi Eğitim

İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hami Koç, Türkiye’de son 5 yıldır okul öncesi eğitimi konusunda önemli gelişmeler olduğunu belirterek, “Daha önce yüzde 5’lerde olan okul öncesi eğitim oranı şu anda çok iyi seviyeye geldi. Bu, Türkiye’nin gelişimi açısından çok önemlidir. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de okul öncesi eğitimin önce yüzde 50’lere, daha sonra yüzde 90’lara çıkması gerekiyor. Gelecekte güneşte yerimizin çok iyi olmasını istiyorsak, okul öncesi eğitimde de yüzde yüzlere ulaşmamız gerekiyor” dedi.

Geleceğimiz için önemli
İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hami Koç, Özel Okullar Birliği’nce Antalya’da düzenlenen ‘Okul Öncesi Eğitimi’ ve ‘Öğretmen Eğitimi’ konulu sempozyuma katıldı. Koç, burada yaptığı konuşmada; okul öncesi eğitimin Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Gelecekte güneşte yerimizin çok iyi olmasını istiyorsak, Türk milletine çok iyi hizmetler yapmak istiyorsak, okul öncesi eğitimde yüzde yüzlere ulaşmamız gerekiyor” diye konuştu. Türkiye’de okul öncesi eğitiminin gelişmesi açısından fikir birliği yapıldığını belirten Koç; önümüzdeki yıllarda okul öncesi eğitimin önce yüzde 30’lara daha sonra da bu oranının yüzde 50’lere kadar yükseleceğini söyledi.

Tam anlamıyla bilinmiyor
Türkiye’de okul öncesi eğitimin tam anlamıyla bilinmediğine işaret eden Koç, okul öncesi eğitimde öğretimin olmadığını, okul öncesinde tamamıyla eğitim olduğunu vurguladı. “Okul öncesi eğitimde yavrularımızın sosyalleşmesi vardır. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme olgusu vardır” diyen Koç; okul öncesi eğitimde, bireylerin kendi ihtiyaçlarını küçük yaşta karşılamalarını öğrenmeleri, kişiliğin oluşması ve toplumsallaşma bakımından alt yapı oluşturma çalışmalarının olduğunu ifade etti.

Başarı oranını artırıyor
İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hami Koç, okul öncesi eğitimini alanların ilköğretim ve liselerde daha başarılı olduğuna dikkat çekerek, “Okul öncesi eğitim alanlar diğer öğrencilere oranla daha başarılı oluyor. Okul öncesi eğitim aynı zamanda sosyalleşmedir. İnsani değerlerin, ahlaki değerlerin, toplumun örf ve adetlerinin çocuklarımıza kavratılmasıdır. Kişilik oluşumu da buradan başlıyor” şeklinde konuştu.

Özel okullar kaliteyi artırdı
Türkiye’de özel okullar konusuna da değinen Koç; özel okulların eğitim kalitesini önemli ölçüde artırdığını belirterek, gelişmiş ülkelerde özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde özel okullara, “eğitimin daha kaliteli olması” açısından önem verildiğini söyledi. Özel okulların, resmi kurumların haricinde kendi başına hareket eden ve kendi bildiğini sergileyen kurumlar olmadığının altını çizen Koç, “Türkiye’de özel okullar Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatında hizmet veren kurumlardır. Özel eğitim kurumlarının başarısına da bakıldığında çok yüksek bir oranda olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz senelerde Öğrenci Seçme Sınavı’na giren öğrencilerin yüzde 50’si özel okullardan çıktı” dedi.

İhlas Eğitim Kurumları’nın başarısı
İhlas Eğitim Kurumları’ndan geçen yıl Öğrenci Seçme Sınavı’na giren öğrenci ortalamasının yüzde 83 olduğunu kaydeden İhlas Eğitim Kurumları Genel Müdürü Hami Koç, bu oranın Türkiye’nin çok iyi eğitim veren okullarının bile üzerinde olduğunu söyledi. “Özel eğitim kurumları bir ülkenin vazgeçemeyeceği eğitim kurumlarıdır” diyen Koç, özel eğitim kurumlarının gerek sınıf mevcutları bakımından gerekse fiziki şartları ve teknik donanımları bakımından vazgeçilmesi mümkün olmayan eğitim kurumları olduklarını kaydetti. Gelişmiş ülkelerde de özel eğitim kurumu oranlarının yüzde 25 olduğuna işaret eden Koç, “Özel eğitim kurumları Türkiye’nin geleceğinde çok ciddi çalışmalar yapacak. Özel eğitim kurumları Türkiye’nin başarılarına katkı yapacak kurumlar olarak değerlendirilmelidir” diye konuştu. Koç, özel eğitim kurumlarının birçok alanda başarılı olmasının nedeninin fiziki ortam, rehberlik sistemi ve eğitime verilen önemden kaynaklandığını söyledi.

Hizmet içi eğitim seminerleri
İhlas Eğitim Kurumları’nın hizmet içi eğitime de büyük önem verdiğini kaydeden Koç; haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere hizmet içi eğitim seminerleri düzenlediklerini anlattı. Hizmet içi seminerleri düzenleyerek öğretmenlerin alan bilgilerinin daha iyi seviyeye gelmesini hedeflediklerini belirten Koç, “teknik olarak iyi bir öğretmen olmak için öğrenciye verilmesi gerekenleri verme” ve “rehberlik eğitimi yapabilme” konusunda eğitimler verildiğini dile getirdi. Koç, resmi kurumlardan olan öğretmenlerin de hizmet içi eğitim seminerlerinden yararlanabildiklerini belirterek, “Öğretmenlik mesleğinin en kıymetli meslek olduğunun inancıyla çalışıyoruz. Özel eğitim kurumlarının başarısı ve hizmet verme konusunda her geçen gün daha iyiye gitmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 448
favori
like
share