Nuh’un Gemisini Beklerken

- Deniz Tural Kitap Tanıtımı - Kitap Özeti


Deniz Tural’ın ilk kitabı “Nuh’un Gemisini Beklerken”in karakterleri, ütopyalarına ulaşmak için ‘kendi gemilerini’ bekliyor.

Deniz Tural’ın ilk kitabı “Nuh’un Gemisini Beklerken”; toplumun güç hiyerarşisi arasında karınca gibi ezilen, basmakalıp düşünceler, tabular ve toplumsal kurallar arasında koyun sürüsü olmaya zorlanan insanların, özgürlüklerine kavuşmaya çalışma çabalarında yeni tutsaklıklara takılmalarını on farklı öyküyle anlatıyor.
Tural, öykülerde çizdiği karakterleri kelimeleriyle boyayarak ve gölgelendirerek okuyucularında bir ayna etkisi yaratmak istemiş. Karakterlerinin derinliği ve çeşitliliğinde herkesin kendinden bir parça bulması mümkün.
Kitabın ilk öyküsü olan “Nuh’un Gemisini Beklerken”in baş karakterlerinden biri olan Ömer, toplumun basmakalıp inançlarından ve düşüncelerinden uzak yaşıyor. Hatta o kadar uzak ki, deli damgası yiyerek bir tımarhaneye atılıyor.
Oysa ki Ömer’in tek amacı kendi ütopyasına; insanların maddiyattan, şekilcilikten ve belirli karakter özelliklerinden uzak durduğu, toplumsal güç hiyerarşisinin olmadığı bir dünyaya ulaşmak. ‘Nuh’un gemisi’ de Ömer’in aklında, onu bu ütopyaya ulaştıracak araç...
Kitabın diğer öykülerinde geçen karakterler de tıpkı Ömer gibi, kendi amaçlarına, özgürlüklerine ve ütopyalarına ulaşmak için kendi araçlarını, ‘Nuh’un gemisini’ bekliyor.

Kurgu ve gerçek iç içe
Kitabı, anlatımı ve olay akışları dışında çekici kılan başka bir unsur ise Tural’ın kurguyla gerçeği içe içe geçirmesi. Birbiri içine eriyerek girdaplar oluşturan kurgu ve gerçek dünya arasında kalan okuyucu için derin düşüncelere çekilmemek imkansız. Tural’ın kıvrak diliyle oluşturduğu her cümlede ayrı bir dünya görüşü yatıyor.
Kitabın karakterleri, yaşamın bitmeye, film şeridinin kopmaya yakın olduğu noktalarda pes etmeden ironik yollar üzerinde ilerlemeye devam ediyor. İdealleri doğrultusunda özgürlüklerine ulaşmaya çalışıyor, bazen de ulaşıyorlar. Ancak bu özgürlükler kısa ömürlü... Kelebekler kadar!
Çoğumuzun farklı limanlara tutunmaya çalıştığı ve ‘koyunlaştığı’ şu hayatta, “Nuh’un Gemisini Beklerken” soluksuz bir yolculuk vadediyor.
Ve katran gibi basmakalıp düşüncelerden kaçacak taze bir düşünce dünyası...

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 519
favori
like
share