Küçüğe Bir Dondurma - Tuna Kiremitçi - Kitap Özeti - Kitap TanıtımıKüçüğe Bir Dondurma
· Basım Tarihi : 02 - 2009
· ISBN : 9786051110882
· Sayfa Sayısı : 170


Tuna Kiremitçi yeni romanında başı pek sık okşanmamış bir çocuğun, büyüdüğünde kendi oğlunun elini bırakmasını anlatıyor.


Tuna Kiremitçi, bu kez babalar ve oğulları üzerine bir romanla çıkıyor karşımıza. Kendi babasına kızarken oğluna duyduğu suçluluk duygusunu perçinleyen bir adamın hikayesi bu.
Bir babanın, yıllar önce terk ettiği oğluna hitaben tuttuğu defteri okuyoruz “Küçüğe Bir Dondurma”da. Burada pişmanlıklar, hayal kırıklıkları, ‘keşke’ler ve çaresizlikler var.

“Gerçek bazen o kadar acı ki, onu güzel cümlelerle ifade etmeye çalışmak riyakarca geliyor insana” diye düşünerek yazarlığı bırakan, yaşlılık günlerini ufak bir kasabada taksicilik yaparak geçiren kahramanımız; ‘uzun bir intihar’ olarak nitelediği yaşamını sürdürürken, terk ettiği oğlunu gazete haberlerinde görür.

Oyuncu olan oğlu, özel hayatıyla ilgili bir problemden ötürü basın tarafından acımasızca eleştirilmektedir. Babanın korunmaya en muhtaç olduğu dönemde terk ettiği oğlu için, bugün de yapacak bir şeyi yoktur.
Gençliğinde bir roman yazmak için aldığı ve yıllardır çekmecelerde ilk satırını bekleyen defterine oğlu için yazmaya başlar.
Cesaret edip oğluna verip veremeyeceğini bile kestiremediği uzun bir mektuba dönüşür yazdıkları. Kahramanımız oğluna kendini anlatırken, kendi babasıyla kurduğu -kurmayı denediği- ilişkiyi savunma olarak sunar.


Yıpratıcı ilişkiler
Başı pek sık okşanmamış bir çocuğun, büyüdüğünde kendi oğlunun elini bırakmasının hikayesi bu. Yıllar geçtikten sonra babasını affetme çabasının içinde, anlamaktan çok acımanın payı var.
Aşkın ne kadar yıpratıcı olduğunu, yıllarca birbirlerini sırf çok aşık oldukları için tüketen anne ve babasından öğrendikten sonra, aynı filmi bir kez daha görmeye cesaret edemeyip karısını ve oğlunu terk eden bir adamın hikayesi bu.
Bir başka deyişle, yıpratıcı bir baba oğul ilişkisinden sonra hayatında bir baba oğul diyaloğuna daha katlanamayacağı gerekçesiyle oğlundan ayrılan bir adamın öyküsü... Kahramanımız oğlundan af dilerken, bir kez daha babasının karşısında anlayış bekleyen bir çocuğa dönüşüyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1736
favori
like
share