Sivas Han Hamam Tarihçesi - Tarihi Han ve Hamamlar Sivas

HANLARBehrampaşa Hanı :

1573 yılında Sağır Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kesme taş malzemeli, iki katlı ve ortası açık avlulu olarak inşa edilen hanın birde ahır kısmı mevcuttur. Güney yönünde dışa taşıntılı, sivri kemerli bir girişi ve bu girişin üzerinde üç dilimli kemere sahip iki penceresi vardır. Pencerelerin sağ ve solunda aslan motifi işlenmiştir. Halk arasında Taş Han olarak da bilinmektedir.

TaşhanSivas'ın en önemli bulvarlarından biri olan Atatürk Bulvarı ile Dörtyol mevkiinin kesiştiği noktada yer alan Han, konaklama yeri olmasa da yaşayan bir han görünümündedir.

Kaynaklarda yapım tarihinin 19. yy'ın ikinci yarısına denk geldiği belirlenmektedir. Azınlık tüccarları tarafından yaptırılmıştır.

Taş Han'ın içerisinde yer alan Aslanlı Çeşmeden soğuk bir su içebilir yada Han'ın üst katında Nargile keyfi yaparak kendinize şehri izleyebilme imkanı sağlayabilirsiniz.


Sivas'ta bunlardan başka, Subaşı Hanı, Çorapcı Hanı gibi önemli bazı hanlarda mevcuttur.HAMAMLAR

Kurşunlu Hamamı :Sivas'ın en büyük hamamıdır. 1576 yılında Sağır Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kadın ve erkek olmak üzere bitişik olarak inşa edilmiş bir çifte hamamdır. Klasik Osmanlı hamamlarının tüm belirgin özellikleri bu hamamda görülür. Kesme taşlarla İnşa edilen hamam bir zamanlar tuz deposu ve bir aralık erkek kısmının soyunmalık kısmı cami olarak kullanılmıştır. 1950 yılında esaslı bir şekilde onarılarak kullanılır hale getirilmiştir.

Meydan HamamıŞehir merkezinde Dikilitaş semtine giden yolun sol kısmında bulunan hamam, 1564 yılından hemen önce Meydan Camii ile paralel olarak yapılmıştır. Klasik Osmanlı hamamlarında bulunan soğukluk ve sıcaklık bölümlerinin yanı sıra dinlenme ve okuma salonları bulunmaktadır.

2003 yılı başlarında Hürriyet gazetesinin seçtiği Türkiye'deki en iyi ilk 10 hamam sıralamasında yer almaktadır.

Kale Hamamı KalıntısıEski Paşa HamamıSivas il merkezinde Sivas Kalesi'nin kuzeyine yaklaşık 100 metre uzaklıkta Uluanak Mahallesinde yer alan Eski Paşa Hamamı mimari üslubu malzeme ve plan şeması bakımından 17. yy başlarında yapıldığı izlenimini vermektedir. Klasik Osmanlı Hamam mimarisinin özelliklerini taşıyan Eski Paşa Hamamı, yapıldığı günkü kadar sıcaklığı ile halen yerli halk ve turistlere hizmet vermeye devam etmektedir.

Sivas’ta bulunan başka önemli olarak; Mehmet Ali Hamamı, Çay Hamamı (Sütlü Hanım) ve Şirinoğlu Hamamlarını da sayabiliriz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1409
favori
like
share