İstanbul için geri sayım başladıAMD, yeni çift çekirdekli işlemcisi Neo ve sunucu platformlarına yönelik geliştirdiği İstanbul'u önümüzdeki çeyrekte satışa sunacak.

Mikroişlemci üreticisi Advanced Micro Devices (AMD), yeni dizüstü ve sunucu sistemleri işlemcilerini önümüzdeki çeyrek içinde satışa sunacağını duyurdu.

AMD, yeni çift çekirdekli Athlon Neo işlemcilerini ultra ince bilgisayarlar için piyasaya sürerken, İstanbul ismiyle geliştirdiği işlemcileri de sunucular başta olmak üzere, yüksek performanslı sistem üreticileri için satışa sunacak.

AMD'nin yeni Athlon Neo işlemcisi, geçtiğimiz Ocak ayında CES fuarında tanıtmış olduğuı tek çekirdekli Neo işlemcilere çift çekirdek güncellemesi olarak gösteriliyor.

Özellikle ultra ince mini dizüstü bilgiasyarlar için üretilen Neo işlemciler, netbook bilgisayarlar ile ince ancak yüksek fiyatlara sahip stil sahibi bilgisayarlar arasındaki boşluğu doldurmayı hedefliyor. AMD yaptığı açıklamada, işlemcinin netbook sistemlerinden daha performanslı, ancak stil bilgisayarları kadar da yüksek fiyata sahip olmayan bilgisayarların üretilmesine olanak tanıyacağı belirtiyor.

Congo platformunun bir parçası olacak olan çift çekirdekli Neo işlemciler entegre grafik yetenekleriyle birlikte daha önceki tek çekirdekli Neo işlemcinin başarısını arttıracak. Tek çekirdekli Neo işlemcisi, Hewwlett Packard'ın en son dizüstü bilgisayarlarından Pavillion dv2'de kullanılıyor.

AMD'nin, kod adı İstanbul olan altı çekirdekli Opteron işlemci ailesi ise Mayıs ayında pazara sunulacak. Daha önce işlemcinin Haziran'da pazara sunulacağı belirtilmişti. AMD'nin kod adı Shangai olan dört çekirdekli Opteron işlemci ailesinin güncellemesi olan yeni nesil işlemci özellikle sunucu sistemleri ve yüksek performans arayışında olan ileri seviye kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık verecek.

Shangai tarafından kullanılan enerji seviyesinde çok daha yüksek performans sağlayacak olan İstanbul, sunucuların eş zamanlı olarak 48 çekirdekle birden çalışmasına olanak tanıyacak. İstanbul, firmanın 45 nanometrelik üretim yöntemi ile üretilecek. AMD, İstanbul'dan sonraki hedeflerinin 12 çekirdekli "Magny-Cours" işlemcisi olduğunu belirtti.


Kaynak: Ntvmsnbc

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 267
favori
like
share