Ozan beedle'in hikâyeleri J.K.Rowling'in yazmış olduğu harry potter serisinin 7. kitabında, Albus Dumbledore'un Hermione granger'a bıraktığı kitaptır.Kitap,büyücü çocukların bildiği meşhur hikâyelerden oluşur.Muggle dünyasında pamuk prenses,rapunzel gibi hikâyelerin büyücü versiyonu niteliğini taşır.Kitabın kapağındaki göz işareti ölüm yadigarlarının simgesidir.Dumbledore,bu kitaptaki işaretten ölüm yadigarlarını çıkarmalarını ve bu yadigarları bulmalarını istemiştir.Dumbledore,harry'e ilk quidditch maçında yakaladığı snitch,Ron'a da ışıkemer(püfür)-bulunduğu ortamdaki ışığı emip geri getirebilen çakmak gibi bir şeydir- bırakır.Kitap J.K.Rowling tarafından ilk olarak elle yazılmış ve çizilmiştir.Birçok ülkede satışa sunulmuştur. Türkiye'de Yapı Kredi Yayınları tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde yayımlanmıştır.

Kitap 5 hikayeden oluşmaktadır. Bunlar:

* 1- Büyücü ve Zıplayan Kazan
* 2- İyi Kader Çeşmesi
* 3- Sihirbazın Kıllı Kalbi
* 4- Babbitty Rabbitty ve Kıkırdayan Kütüğü
* 5- Üç Kardeşin Hikayesi

Son hikaye olan Üç Kardeşin Hikayesi, 7. kitaba adını veren Ölüm Yadigârları'nın neler olduğunu anlatmaktadır. Bunlar mürver asa, görünmezlik pelerini ve diriltme taşıdır. Hikaye bu üç gizemli nesnenin Peverell kardeşlerin Ölüm tarafından nasıl kazanıldığını anlatarak son kitabın merkezini oluşturmuştur.

Son kitap olan Ölüm Yadigarları'nda, Voldemort mürver asanın sahibi olan Albus Dumbledore'un mezarından mürver asayı çalıyor. Görünmezlik pelerini Harry Potter'ın elindeki görünmezlik pelerinidir. Diriltme taşı ise Dumbledore tarafından altın Snitch içinde Harry Potter'a vasiyet olarak bırakılmıştır.
KİTABIN ARAYÜZÜYazarı:J. K. Rowling
Çevireni:Sevin OKYAY
Kutluhan KUTLU
Dili:Türkçe
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Türkçe
basım tarihi:Ocak 2009

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 508
favori
like
share