Gümüş
Gümüş elementinin keşfi tam olarak bilinmemekle birlikte altın ve bakır elementlerinden sonra keşfedilmiştir. Gümüşün MÖ 3100 yıllarında Mısırlılar ve MÖ 2500 yıllarında Çinliler ve Persler tarafından kullanıldığı belirtilmiştir. Parlak, beyaz renkli katı bir maddedir.
Altın
Tarihte bilinen kayıtlara göre Mısır hükümdarları zamanında MÖ 3200 yıllarında altın, darphanelerde eşit boyda çubuklar hâlinde çekilerek para olarak kullanıldı. Yumuşak, parlak sarı renkte katı bir elementtir.
Cıva
Cıva elementi çok uçucu bir element olduğundan oda sıcaklığında kolayca buharlaşır. Gümüşümsü gri renklidir ve oda koşullarında sıvı hâlde bulunur. Zehirli bir elementtir. Herhangi bir yüzeye cıva döküldüğü zaman üzerine toz kükürt dökülmelidir.
Bakır
Turuncu renkli yumuşak bir maddedir. Normal şartlarda katı hâlde bulunur. Bakıra tarihte ilk defa 10.000 yıl kadar önce Kıbrıs'ta rastlanmıştır.
Nikel
Nikel elementi ilk olarak 1751 yılında Axel Fredrik Cronstedt (Eksıl Fıredrik Kıronsted) tarafından keşfedilmiştir. Gümüşümsü parlak renkte katı bir maddedir.
İyot
İyot ilk kez Barnard Courtois (Bernar Kurtua) tarafından 1811 yılında keşfedildi. Parlak menekşe-siyah renkli katı bir maddedir.
Çinko
Çinko elementi 1746 yılında Andreas Maggrat (Andrea Magrat) tarafından keşfedilmiştir. Mavimsi açık gri renkte, kırılgan bir maddedir. Katı hâlde bulunur.
Demir
Demir metalinin keşfi tam olarak bilinmemektedir. Grimsi parlak renkli katı bir maddedir. Element hâldeki saf demir dövülebilir, ince levha ve tel hâline getirilebilir.
Kalay
Gümüşümsü parlak gri renklidir, katı hâlde bulunur. Tarihçesi MÖ 3000 yıllarına dayanır.
Kurşun
Kurşun elementinin keşfi tam olarak bilinmemektedir. Mavimsi beyaz renkte bulunur. Yumuşak, ağır, zehirleyici, kolay dövülebilen katı bir maddedir.
Krom
Krom elementi 1797 yılında keşfedilmiştir. Bileşiklerinde farklı renkler de olması sebebiyle boyar madde olarak kullanıldığı gibi kaplamacılıkta da tercih edilen bir elementtir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1402
favori
like
share