[FONT="Microsoft Sans Serif"]Sağlık Bakanlığı, bir antibiyotik ile bir serumu piyasadan geri çekme kararı aldı. Depolardaki bu ilaçlar toplanıyor. İki ilaç şunlar;Sağlık Bakanlığı, bir antibiyotik ile bir seruma 2. sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi yapılması kararı aldı.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, ilaç depolarına, ilgili ilaç firmalarına ve sağlık müdürlüklerine gönderdiği resmi yazıda, Wyeth İlaçları A.Ş.'nin ruhsatına sahip olduğu ''Tygacil 50 mg İnfüzyonluk Çözelti İçin Liyofilize Toz İçeren Flakon'' adlı antibiyotiğin 33211 nolu serisine 2. sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulandığı belirtildi.

İlaç ve Eczacılık Genel Müdülüğü, Polifarma İlaç San. ve Tic. A.Ş.'nin ruhsatına sahip olduğu ''Polifleks yüzde 5 Dekstroz Solüsyonu 1000 ml'' adlı serumun da E-0807162-2 seri nolu olanların 2. sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulandığını duyurdu.

Yönetmelik gereği tüm eczane, hastane ve benzer kurumların ellerinde bulunan ilgili antibiyotik ve serumları, ruhsat sahibi firmalara iade etmesi gerekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 368
favori
like
share
TMOLOS Tarih: 24.04.2009 18:23
Türkiye'nin İLAÇ TRÖS lerinin , birinci dereceden ilaç deneme yeri olduğunu, ilaçların öncelikle TÜRKİYE de denendiğini, TÜRKİYE de yaşayanların kobay olarak kullanıldığını unutmayalım. 1984 YILINA KADAR YASALLAŞMAMIŞ OLAN BU DENEME, 1984 yılından sonra dönemin hükümeti tarafından ABD ile imzalanarak yasallaşmıştır.Bu nadenle ilaç kullanımında dikkatli olmak gerek.Aman başım ağrıdı, aman k..... ağrıdı diye hemen ilaca saldırmamak gerek..