Sivas 93 - Genco Erkal
Genco Erkal’ın yazdığı ve yönettiği belgesel oyun Sivas '93, Madımak Oteli’ndeki yangının öyküsünü anlatıyor. Nurdan Arca yapımı belgesel bir film eşliğinde oynanacak oyunun müziği Fazıl Say imzasını taşıyor. Sivas '93’ün oyuncu kadrosunda Genco Erkal’la beraber Meral Çetinkaya, Yiğit Tuncay, Murat Tüzün, Nilgün Karababa, Şirvan Akan ve Çağatay Mıdıkhan yer alıyor.


SİVAS '93
Yazan - Yöneten: Genco Erkal

Oyuncular:
Genco Erkal
Meral Çetinkaya
Yiğit Tuncay
Murat Tüzün
Nilgün Karababa
Şirvan Akan
Çağatay Mıdıkhan

Giysi Tasarım:
Özlem Kaya
Müzik:
Fazıl Say


Genco Erkal'ın yazıp yönettiği belgesel oyunda konuşmalar, olayı yaşamış olanların tanıklıklarına, yazdıkları kitaplara, yaptıkları söyleşilere ve Sivas Davası tutanaklarına dayanıyor.

Sivas '93 oyunu, yakın dönem siyasi tarihimizin en sarsıcı olaylarından biri olan Sivas Madımak Oteli'nde yaşananları ve sonrasında mahkeme sürecini belgesel film görüntülüleri eşliğinde tiyatro seyircisiyle buluşturuyor.

Genco Erkal, 15 yılın ardından Sivas'da yaşananları gündeme getirdiği Sivas '93 oyunu ile unutulan bir döneme ve yaşananlara ayna tutmayı amaçlıyor.

Sivas '93 isimli belgesel oyun, 1993 yılında Pir Sultan Abdal'ı Anma Kültür Etkinlikleri için Sivas'da bulunan aydınların yaşadıklarını, Madımak Oteli'nin kundaklanmasının ardından aralarında Behçet Aysan, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Asaf Koçak ve Muhlis Akarsu gibi aydınların olduğu 35 kişinin ölümünü konu alıyor.

Oyun sırasında gösterilen belgesel filmle beraber Fazıl Say'ın müzikleri de tamamlayıcı oluyor. Oyunda, Fazıl Say'ın Nazım Oratoryosu, Metin Altıok Oratoryosu, Kara Toprak, İpekyolu Konçertosu, Anadolu'nun Sessizliği ve Nazım Belgeseli için yaptığı bestelerden derlemeler kullanılıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 763
favori
like
share