Meyhanede - Kaan ErkamMeyhanede


Yazan-Yöneten: Kaan Erkam
Sanat Yönetmeni: Hakan Aysev
Kostüm: Natali Bayraktaryan
Dekor: Kavaklıdere Şarapları
Ses: Selçuk Karadağ
Işık: Erkut Günel

Oyuncular:
Külhani: Kaan Erkam
Ermeni Meyhaneci: Ararat Mor
Moşe: Levent Aykul
Gedikli: Erhan Akçaalan
Yosma: Elçin Fakir
Garson: Levent Tayman
Şarkıcı: Tuğba Çelik
Sevroş: Aris Bayraktaryan
Acem Garson: Arash Akhravi
Baküs: Roy Kehyayan


Oyun Hakkında :
Türkiye'de uzun zamandır böyle özel bir oyun sergilenmedi. Bir Ermeni meyhanesinde o zamanlar kimsenin kimseyi hor görmediği herkesin " biz" dediği dönemlerde yaşanmış olması olası bir sohbet. Oyunu izlemeye geldiğinizde fuayede salataları yapmakta olan ve kocasından dayak yemiş Mina hanıma rastlayacaksınız. İçeride acem garson yarım Türkçesiyle siparişinizi alıyor. Sevroş Aris sahnede sızmış. Kevork efendi henüz hariciyedeki odasının ampulünü söndürmemiş, az sonra çıkıp gelecek. Gedikli, kahvede son el kumarını oynuyor. Külhani ise belinde saldırma, salınarak yolda meyhaneye geliyor. "Meyhanede" toplanıyorlar; içiyorlar; kederlerine, mutluluklarına, dertlerine ortak oluyorlar.

Oyundaki tiplemeler, Türk – Ermeni dostluğunu ispatlar türden... Külhani, haraç değil, racon kesen zenginden alıp fakire veren, yürekli delikanlı; Ermeni Meyhaneci, meyhaneciliğe sadece işi olarak değil, bir zevk olarak bakan; müşterilerine ve dostlarına yedirip içirmesini seven bir babacan. Moşe ise, evden kovulunca, tek sığınağı meyhane olan; Gedikli, iş çıkışı meyhaneye uğrayan, kendi halinde bir adam; Yosma, feleğin çemberinden geçip, tokadını yemiş bi kadın, Sevroş, meyhanenin müdavimi...
Sahne meyhane ama salon da meyhane. Koltuklar yerine masalar var. Hem seyircisiniz, hem oyuncu... Ve sadece 50 kişi izleyebiliyor bu oyunu! Az sonra yan masanız gibi sergilenecek bir oyun. Sahneden salatalarınız gelecek ve siz müzik dinleyip, içkinizi içerken bir de bakacaksınız ki 1,5 saat geçip gitmiş.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 662
favori
like
share
sevil1903 Tarih: 12.09.2010 14:21

Bir Rum meyhanesinde o zamanlar kimsenin kimseyi hor görmediği, din dil ayrımı yokken herkesin biz dediği dönemlerde yaşanmış olması olası bir sohbetin tam arasında kalıyorsunuz. Seyirci olma şansınız yok. Orada kadeh kaldıran bir külhani ya da Madama sizsiniz.

[COLOR=#d63b74]Tarih [COLOR=#d63b74]: 1 - 2 Ekim 2010

[COLOR=#d63b74]Saat [COLOR=#d63b74]: 20:30

[COLOR=#d63b74]Yer [COLOR=#d63b74]: Ortaköy Kültür Merkezi

[COLOR=#d63b74]Şehir [COLOR=#d63b74]: İstanbul AvrupaBir Rum meyhanesinde o zamanlar kimsenin kimseyi hor görmediği, din dil ayrımı yokken herkesin biz dediği dönemlerde yaşanmış olması olası bir sohbetin tam arasında kalıyorsunuz. Seyirci olma şansınız yok. Orada kadeh kaldıran bir külhani ya da Madama sizsiniz.

1899 a hoş geldiniz.

Oyun daha tiyatro binasının sokağında başlıyor. Boncukçu kızlar, falcılar, pilavcılar sokakta. Her an bir omuz yiyebilirsiniz sağınızdan geçen bıçkın delikanlıdan.

Meyhane olur da rakı olmaz mı. Külhanlar ve yosmalar ikram ediyor rakınızı peynirinizi. Ve tabaklarda bulacaksınız Atatürk ün beyaz leblebisini.


Yazar ve Yöneten: Kaan ERKAM
Oyuncular: Kaan Erkam, Sezer Soykok, Elçin Fakır, Ebru Yaşar Seçen, Aris Bayraktaryan, Neslihan Yargıcı, Diler Öztürk, Ethel Mulinas Araf


Mekan: Ortaköy Kültür Merkezi
Adres: Dereboyu Cd. No: 12-A Hotel Princess Yanı Ortaköy / İSTANBUL
Telefon: 0 (212) 236 10 27