Uzayda çantasını düşürdü


Uluslararası Uzay İstasyonu’nun onarım çalışmaları sırasında bir astronot alet çantasını uzayın derinliklerine düşürdü.

İSTANBUL - Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, UUİ’nin güneş paneli mekanizmasının yıkama yağlama işlemi için uzay yürüyüşüne çıkan iki astronottan Heidemarie Stefanyshyn-Piper, alet çantasını uzayın derinliklerine yolladı.


Kadın astronotun çantasının ve eldivenlerinin, yağ tabancasından sızan yağ nedeniyle kayganlaştığı ve çantanın bu nedenle elinden kaydığı belirtildi.

NASA’nın görüntülerini yayınladığı kaza anında Piper’in çantasının elinden kaydığı anda “Oh, great” (Oh, süper) dediği kaydedildi.

Kaybolan çantanın aynısına sahip ikinci astronot Steve Bowen sayesinde astronotlar çalışmalarına devam etti.

Endeavour uzay mekiği astronotlarının bugünkü çalışmayı tamamladıkları ve ana güneş paneli kolu yuvasındaki tıkanıklığı giderecek yıkama-yağlama işlemi için 3 kez daha uzaya çıkacakları bildirildi.
Houston’da bulunan kontrol merkezindeki yetkililer, astronotların UUİ’nin ana güneş panelinin onarımı için yeterli teçhizata sahip olduğunu söyledi.

UUİ ve mekiklerin yakınlarında nesnelerin uzayda kaybolmasının, gelecekte mekiklere çarpma ihtimalleri nedeniyle çok tehlikeli olabileceği, bu nedenle NASA’nın bu nesnelerin yerini tespit etmeye çalıştığı belirtiliyor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 301
favori
like
share