Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anadolu parsı (Panthera pardus tulliana). Resimde görülen (1979) ve "Benekli" adı verilen Anadolu parsının hiçbir zaman insan parçalamadığı artık biliniyor.

Türkiye'de nesli tükenen memeliler arasında en ilginçleri Asya aslanı (Panthera leo persica), Asya fili (Elephas maximus), kafkas öküzü (Bison bonasus caucasicus), Hazar kaplanı (Panthera tigris virgata), Anadolu parsı (Panthera pardus tulliana, Anadolu parsı'nın tükendiğine dağir kanıt yoktur) türleridir.
Asya fili ve yaban öküzü, Anadolu'da, İ.Ö 1. yüzyıl başlarına kadar yaşamışlardır. Türkiye'nin en son kaplanı 1970'de Hakkari Uludere'de, en son Anadolu parsı da yine 1970'li yıllarda vurulmuştur. Ancak 2000'li yılların başlarında Doğu Karadeniz'de görüldüğüne dair veriler vardır. Anadolu'nun batı, orta, güney ve güneydoğu bölgelerinde yaşamış olduğu bilinen aslan ise en son 19. yüzyılın ikinci yarısında görülmüştür. Güneydoğu Anadolu'da yaşayan çita da 19'ncu yüzyıldan sonra bir daha görülmemiştir.
Türkiye'de 8 kuş türü son 50 yıl içinde ortadan kaybolmuştur. Bunlardan orman horozu, yakalı toy ve yılanboyun kuşlarının soyunun tükendiği resmen açıklanmıştır. Bunların haricinde, yeterince araştırılmadığı için soyu tükenip tükenmediği kesin olarak bilinmeyen türler vardır; buna en iyi örnek kunduzdur.
Bu listede Türkiye'de tükenmiş olan türler yer alır. Türlerin bilimsel adlarının yanında bu türün IUCN Kırmızı Listesi'ndeki durumu, bu türün ne zaman tükendiği, tükendiğinden süphe duyulan türlerin ise en son ne zaman görüldüğü yazar.

Soyu Tükenmiş Türler

* Asya fili (Elephas maximus) (M.Ö. 100) (EN)
* Kafkas bizonu (Bison bonasus caucasicus) (M.Ö. 100) (EX)
* Asya aslanı (Panthera leo persica) (19. yy.) (CR)
* Asya çitası (Acinonyx jubatus) (19. yy.) (CR)
* Hazar kaplanı (Panthera tigris virgata) (1970) (EX)
* Hubara (Chlamydotis undutula) (???) (VU)
* Orman horozu (Tetrao tetrix) (???) (LC)


Nesli Tükendiği Kesinleşmeyen Türler

* Anadolu leoparı (Panthera pardus tulliana) (1970) (PE)
* Eski Dünya kunduzu (Castor fiber) (???) (LC)

Yakalı toy (Chlamydotis undutula). Son on yılın içerisinde Türkiye'de ortadan kaybolmuştur.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4675
favori
like
share