İtirafçı - Nevzat Çiçek - Kitap Özeti - Kitap Tanıtımı
İtirafçı
Karanlık Dönemin Tetikçileri
Nevzat Çiçek
Timaş Yayınevi
Nisan 2009, 206 SayfaGerçekte kim bu itirafçılar? Bir dönem PKK için, sonra da devlet için savaşan bu insanlar "kahraman" mı yoksa "vatan haini" mi?
Neden PKK'ya katıldım? Neden ayrıldım? Nasıl itirafçı oldum? Neler yaşadım?
"Ben Jitem'de çalışırken, tekrar dağa dönmeye, örgüte katılmaya karar verdim. Bu kararımı örgüt mensuplarına ilettim. Bunun üzerine Havva, İmralı'ya gitti. Abdullah Öcalan'la görüştü. Öcalan, 'Aygan, bir süre daha Jitem'de kalmalı, sonra tekrar duruma göre bakarız' demiş. Ben de Jitem'de çalışmaya devam ettim."
Çocuk yaşlarda iken örgüte katılmaya karar veren, daha sonra PKK'dan kaçıp KDP'ye teslim olan, KDP ile PKK arasındaki çatışmalara katılan ve sonunda itirafçı olmayı seçen Kahraman Bilgiç, ilk defa yayınlanacak hatıralarında, neden dağa çıktığını, örgütten kaçmasının sebeplerini ve nasıl itirafçı olduğunu gün gün anlatıyor. Kahraman Bilgiç gibi itirafçı olmayı seçen İbrahim Babat ve Abdülkadir Aygan, Güneydoğu'da yaşanan olayların bilinmeyen yönlerini bütün çıplaklığıyla itiraf ediyor.

- İtirafçı kimdir, bir itirafçıda bulunması gereken özellikler nelerdir? Neden itirafçıların aile bağları zayıf olmalıdır? Hangi sınavlardan geçiriliyor?
-PKK'dan kopan ilk itirafçı neler anlattı? 1978 yılında nasıl yakalandı? Diyarbakır Cezaevi'nde ilk itirafçılar koğuşu nasıl oluşturuldu?
-Hangi emniyet istihbaratçısı Rıdvan Özden cinayetiyle ilgili bilgileri ilk defa bu kitapta anlattı? Cinayet faili olarak kimleri adres gösterdi?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 389
favori
like
share