[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]
Oyunlar, binlerce yıldır insanoğluna eğlence kaynağı olmuş ve hayatın
vazgeçilmez öğelerinden biri haline gelmişlerdir. Zamanla teknoloji geliştikçe, oyunların değişimi de önü durdurulamaz bir ivmeye kapılmıştır. Bu süreçde, bilgisayarlardan, arcade sistemlerine ve oradan da konsol adını verdiğimiz, oturma odamızdaki oyun canavarlarına varan büyük adımlar atılmıştır. İlk bilgisayar oyunlarının baş göstermesinden sonra, 1971 yılında Nolan Bushnell ve Ted Dabney'in tarihin ilk arcade oyunu diyebileceğimiz "Computer Space"i yapmaları ile konsol dünyasının temelleri atılmıştır diyebiliriz. Seksenlerden günümüze kadar uzanan konsol oyunları tarihi, takip edilmesi neredeyse imkansız bir hızla ilerlemiştir. Bu kısa tarih dersinden sonra günümüz oyun sektörüne bir göz atacak olursak, konsol anlayışının, 1990 yılında Sony teknisyeni Ken Kutagari'nin 'PlayStation' adlı konsolun çalışmalarına başlamasıyla ne kadar değiştiğini görürüz. PlayStation ilk defa piyasaya sürüldüğünde 'Multimedya Eğlence Konsolu' olarak yapılmış ve hem müzik dinleyebileceğimiz, hem oyun oynayabileceğimiz, hem de bilgisayar-video datalarını okuyabileceğimiz bir alet olarak tasarlanmıştı ve 'konsol' mantığını bambaşka bir boyuta taşımıştı. Sony'nin bu en çok satan konsolu zaman içerisinde kendini yenilemeyi bilmiş ve en az ilki kadar konuşulacak olan PlayStation 2 ile yine oyuncuların gönlünü fethetmişti. PlayStation 2'nin büyük başarısı diğer konsol firmalarını da hareketlendirmiş ve piyasalara daha iyi ve daha kaliteli oyun makinaları çıkmaya başlamıştı. Günümüzde, konsollar arası rekabet Next Gen dediğimiz yeni dönem konsollara taşınmıştır. İşte bu yazıda, seneler önce sektörün yapısını değiştiren firma Sony'nin Japonya'da satışına başladığı, yeni dönem 'Multimedya ve Eğlence Konsolu' PlayStation 3 Piyasaya sürüldü.[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]


PlayStation 3'ün genel içeriğini anlatmaya başlamadan önce başka bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Eminim ki bir çok oyun severin en çok merak ettiği şey, şu anda piyasanın öncüsü iki firmanın, Sony ve Microsoft'un konsollarından hangisinin daha iyi olduğu ve hangisine yatırım yapmanın mantıklı olduğu sorusunun cevabıdır. Açık ve net bir şekilde şunu söyleyebilirim ki okuyacağınız yazıda bu karşılaştırmayı bulamacayacaksınız. Fakat bu konuda söylemek istediğim bazı şeyler var. Bir çok web sayfasında onlarca yazı okuyacaksınız ve diğer oyun severlerin yorumlarını göreceksiniz. Eminim tamamen farklı fikirler ve düşüncelere tanık olacaksınız ve bazen kafanız karışacak. Bu karmaşayı biraz basite indirecek ve kafanızı rahatlatacak şu dediklerime kulak verin lütfen. Her iki sistem de çok güçlü ve çok başarılı. Her ikisinin de teknik olarak birbirlerine göre zayıf noktaları ve daha güçlü olduğu yerler var. Sonuç olarak dikkat etmeniz gereken en önemli şey alacağınız konsolun size sunduğu hizmet ve oyunların size hitap edip etmediği. Özellikle şu aralar bazı sitelerde insanların, PlayStation 3'ün çok pahalı olduğunu ve buna rağmern 360 ile aynı kalitede oyunlara sahip olduğunu okuyacaksınız. Bu açık provakatif yorumlardan kaçınmanızı tavsiye ederim. Çünkü yazımın ilerleyen kısımlarında da okuyacağınız gibi PS3 Blue-Ray Player özelliğine sahip ve HD kalitesinde film izleme imkanı sunuyor sizlere. Diğer yandan 360, DVD driver ile geliyor ve fakat bizlere ilaveten alabileceğimiz HD-DVD (diğer HD kalitesinde görüntü sağlayan sistem) okuyucusunu sunuyor. Fiyatı ise 200 $. Sonuç olarak 360'a HD driver'ı ekleyip hesapladığınızda iki konsolun fiyatı yaklaşık olarak aynı oluyor. Buradaki en büyük fark Sony, Blue-Ray'i sadece film izlemek için değil aynı zamanda oyun formatı olarak da seçmiş olması. Bu sebeple 360 gibi ayrı olarak değil, alacağınız paketin içerisinde geliyor. Peki bu satış tekniği olarak yanlış mı? Tabii ki hayır, sadece farklı bir strateji. Çünkü Sony, Cell Procesor'ün asimetrik çalışma yapısını, oyun firmalarının gelecekte daha iyi kavrayıp, Blu-Ray'in 50 gigabyte'lık kullanım alanını sadece oyun ara filmlerinde değil, oyunun ta kendisinde kullanıp diğer konsollarla arasında fark yaratacağına inanıyor. Bu demektir ki şu anda iki konsol da bizlere birbirlerine çok yakın bir hizmet sunuyor. Fakat uzun vadede iki konsolun stratejileri farklı ve neler olacağını ilerleyen zamanda göreceğiz. Bu rekabet biz oyunculara yarıyor tabii ki. Daha güzel ve daha zevkli oyunlar bizleri bekliyor.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]PlayStation 3'ün CELL işlemcisinde PPE için 512kb, her SPE için ayrı ayrı 256kb L2 ön bellek kullanılmakta. sistemin grafik yonyası ise nVidia tarafından özel olarak tasarlanan RSX. RSX, 550 MHz saat hızında çalışıyor ve iki (2) adet 6800 Ultra ile oluşturulmuş SLI sistemden daha güçlü. Bu yonga GDDR3 256MB 700MHz hızla çalışan belleklere bağlı. GPU ile CELL arasındaki bant genişiliği ise 35GB (20GB okuma, 15GB yazma) bu şu an PC lerde mevcut olandan çok daha fazla. Konsol 3.2 GHz hızında çalışan 256 MB XDR DRAM sistem belleğine sahip, ekran kartı eğer üzerindeki 256 MB bellek yetersiz kalırsa sistem belleğinden de yararlanabilmekte fakat bu tip bir oyunu hayal etmek bile zor. RSX 300 milyon transitörden oluşuyor ve nVidia'nın belirttiğine göre şu ana kadar yapılmış en karmaşık yonga.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]PlayStation 3, 1080p (1920x1080) HDTV desteklemekte, fakat bununla kalmayıp konsol aynı anda iki (2) ekran bağlanmasına ve bu ekranlara farklı görüntüler aktarılmasına destek vermekte. İsterse kullanıcı görüntüyü bu ekranlara yayarak alanı genişletebilir yada bir ekranda oyun oynarken diğer ekranda da istatistikleri görüntüleyebilir. Aslına bakarsanız çift ekran desteği programcıların hayal gücüne bağlı olarak her türlü iş için kullanılabilir mesela iki (2) kişi oyun oynarken her oyuncu farklı ekrandan yararlanabilir yada dört (4) oyuncu split screen oyunlarda aynı anda yarışabilirler. PlayStation 3, standart televizyonlar için A/V çıkışlarını, HDTV ler içinse HDMI çıkışını kullanmakta. HDMIsizlere daha öncede tanıttığımız ve DVI'ın yerini alarak gelecek standartlaşacak dijital görüntü aktarım teknolojisi olarak görülmekte. Bu teknoloji'nin ayrıntılarını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]XBox 360'da olduğu gibi kablosuz gamepadlere destek veren PlayStation 3, rakibinin dört (4) adete kadar olan desteğine (7) adet bluetooth 2.0 (EDR) destekli kablosuz gamepad desteği ile cevap vermiş. Gamepadler gerçek zamanlı olarak konsolla haberleşebiliyorlar. Sony network bağlantısı için gigabit ethernet kullanmış ve bununlada kalmayıp aynı zamanda cihaza iki (2) çıkışlı birde gigabit router eklemiş. Konsol gigabit router özelliği yanında Wi-Fi kablosuz bağlantıyada destek vermekte, konsolun network özellikleri o kadar güçlü ki akıllı ev ağınızda yönetici konumunda dahi olabilir. Sony PSP'yi burada es geçmemiş ve konsol PSP ler arasında Wi-Fi spot noktası olarak kullanılabiliyor.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Sony, PlayStation 3'ün network yetenekleri arasında birde HD IP Camera desteği eklemiş. Kullanıcılar yüksek çözünürlükte görüntü alabilen kameralarla karşılarında ki kişi nerede olursa olsun eğer bağlantı hızı yeterliyse konsol üzerinden inanılmaz bir kalitede görüntülü görüşebilecekler. Ayrıca konsol internet üzerinden şifreli P2P aktarımada destek veriyor bu sayede oyun kayıtlarınızı, veya benzer dosyaları konsollar arasında internet üzerinden paylaştırabileceksiniz.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Yeni nesil konsollarda genişletilebilirlik oldukça büyük önem kazanmış durumda Sony PlayStation 3'ü altı adet USB 2.0 portu ile donatmış durumda, Sony ses için 5.1 DTS'yi tercih etmiş bu aslında 7.1 sistemlerin henüz tam olarak kabul görmediğinin ve standartlaşmasının uzun bir zaman alacağının göstergesi gibi. Ayrıca konsol 2.5'' lik henüz kapasitesi bilinmeyen birde sökülebilir disk içermekte. Konsol üzerinde ayrıca Memory Stick, Compact Flash ve SD memory kart okuyucuya sahip. Büyük ihtimal oyunları kaydettiğimiz Memory kartların yerini alacaklar veya dijital fotoğraf makinaları ile çekilen görüntüleri konsol sabit diskine kayıt edip tekrar görüntüleyebileceğiz fakat bununla ilgili resmi bir bilgi mevcut değil sadece benim hayal gücüm.[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]

PlayStation 3, optik okuyucu teknolojisi bakımından rahibi XBox 360'dan çok daha ileri. Cihaz üzerinde 54GB a kadar medyalara destek veren Blu-ray Disc ROM (BD-ROM) kullanılmış. Bu sürücü sadece Blu-ray medyaları değil geriye dönük Dual layer DVD, DVD ve cd leri okuyabilmekte.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]E3'de sadece konsolun donanımsal özelliklerinde söz edilmedi tabii. Konsola çıkacak bir çok oyununda resmi duyuruları ve ekran görüntüleri Sony'nin tanıtımında yer aldı. Final Fantasy XII, Metal Gear Solid 4, Fight Night 3, Tekken 6, GT 5 resmi olarak duyurusu yapılan oyunlar arasındaydı. Sony, yine yapabileceğinin en iyisini yapmış gibi gözüküyor. Konsolun gücü gerçekten inanılmaz. Konsolun belkide kullanıcıları en çok memnun edecek özelliği PlayStation 1 ve PlayStation 2 ile uyumlu olması.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Kullanıcılar daha önceden aldıkları orjinal oyunları bir kenera ayırmak zorunda kalmıyacaklar ve yeni konsollarında da oynamaya devam edebilecekler.
PS3 Detaylı İnceleme


PLAYSTATION 3 Teknik özelliklerCPU: Cell Processor PowerPC-base Core @3.2GHz
--1 VMX vector unit per core
--512KB L2 cache
--7 x SPE @3.2GHz
--7 x 128b 128 SIMD GPRs
--7 x 256KB SRAM for SPE
--*1 of 8 SPEs reserved for redundancy
--Total floating point performance: 218 gigaflops

GPU RSX @ 550MHz
--1.8 TFLOPS floating point Performance
--Full HD (up to 1080p) x 2 channels
--Multi-way programmable parallel Floating point shader pipelines
--Sound Dolby 5.1ch, DTS, LPCM, etc. (Cell-based processing)

MEMORY
256MB XDR Main RAM @3.2GHz
256MB GDDR3 VRAM @700MHz
System Bandwidth Main RAM-- 25.6GB/s
VRAM--22.4GB/s
RSX-- 20GB/s (write) + 15GB/s (read)
SB2.5GB/s (write) + 2.5GB/s (read)

SYSTEM FLOATING POINT PERFORMANCE:
2 teraflops

STORAGE
--HDD Detachable 2.5" HDD slot x 1
--I/O--USB Front x 4, Rear x 2 (USB2.0)
--Memory Stickstandard/Duo, PRO x 1
--SD standard/mini x 1
--CompactFlash(Type I, II) x 1

COMMUNICATION
--Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) x 3 (input x 1 + output x 2)
--Wi-Fi IEEE 802.11 b/g
--Bluetooth--Bluetooth 2.0 (EDR)
--ControllerBluetooth (up to 7)
--USB 2.0 (wired)
--Wi-Fi (PSP)
--Network (over IP)

AV OUTPUT
Screen size 480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p
HDMI out x 2
AV multi out x 1
Digital out (optical) x 1

DISC MEDIA
CD
PlayStation CD-ROM
PlayStation2 CD-ROM
CD-DA
CD-DA (ROM),
CD-R,
CD-RW
SACD Hybrid (CD layer),
SACD HD
DualDisc (audio side)
DualDisc (DVD side)
PlayStation 2 DVD-ROM
PlayStation 3 DVD-ROM
DVD-ROM
DVD-R
DVD-RW
DVD+R,
DVD+RW
Blu-ray Disc
PlayStation 3 BD-ROM
BD-ROM

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 453
favori
like
share