Bütünleşme, denge, farkındalık, içe dönüş, yeniden keşfetme, kabullenme, kucaklama, sonsuz sevgi....ve öylesine derin bir varlık ki insan, kendi özüne ulaşmanın farklı yöntemlerini aradı, her zaman diliminde....yazılı tarih öncesinde ortaya çıkan yoganın başlangıcı,yazılı metinlerin bulunduğu tarih değildir.Ve asırlar boyunca sözlü anlatımla aktarılmıştır bilgiler. Doğuşunun Hindistan olduğu söyleniyor.Belki de yoga başlangıçta sadece yoga yani sonsuz açılımları olan bir bütündü.Süreç içinde gelişip değişime uğramış olabilir.Zaman içinde yoganın bütüncül anlayışı kendi içinde farklı tarzlara ayrılmıştır.Aslında bu farklı tarzlar var oluşun farklı enerjilerini yansıtır.

Ashtanga Yoga: Hareketli bir yoga tarzıdır.Su,ateş ve hava elementini temsil eder...

Bhakti Yoga: Bencil olmaksızın ibadeti kapsar, su enerjisini taşır, kişinin kendini Tanrı'ya adamsı olarak da yorumlanabilir...

Hatha Yoga: Her zaman ikilemler anlatılır ve yaşanır, Ha ve Tha; güneş ve ay tezatların bütünleşmesi anlamına gelir. Hatha kendi bedenimiz içerisinde ön-arka,iç-dış,sağ-sol,yukarı-aşağı,alınan nefes-verilen nefes gibi ikilemleri fark etmemizi sağlar.

Jnana Yoga: Var oluşumuzu keşfetmemizi sağlar, hava enerjisini anlatır.Kendimizi bilgiye adamak anlamına gelir. Raja Yoga: Raja kral demektir, meditasyona yoğunlaşan bir yoga tarzıdır, bilincin derinliklerine iner.

Farklı tarzlardaki yoga içeriklerini incelediğinizde, hepsinin ortak unsurlara sahip olduğunu görürsünüz. İsimler ve uygulanış farklı olsa da hepsi psikosomatik yapıların rahatlamasını sağlıyor. Sonuçta gördüğümüz bu 5 teknik, uygulamada farklı olsa da aslında bölünmez bir bütünü oluşturur.

Günümüze baktığımızda modern yaşamda, yogayı öğrenmek ve uygulamak için spiritüel yaşamın içinde olmanız gerekmiyor. Modern çağın insanı günlük yaşam ritminde, dengede,zinde,enerjik ve sağlıklı olmak için pratik yoga tarzını seçiyor.Anne adayları hamile yogasıyla kolay ve sağlıklı doğum için artık yoga yapıyor.Yaşamı daha anlamlı ve daha güçlü karşılayabilmek için...
Evrenin ritmik dansıyla akışta olup, özgür ve doğal nefesle bütünleşmek niyetiyle...
Renk ve Işıklar

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1281
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 25.04.2009 18:49
Yoga Çayı

Dharma Yayınlarından Mart 2001 tarihinde çıkan (Kundalini) Yoga kitabını hepiniz kitapevlerinde görmüşsünüzdür; İnsanın Sekiz Yeteneği - Yoga Sayesinde İçsel Huzurunuzu Kazanmanın Yolu isimli Gurmukh Kaur Khalsa'nın yazdığı kitabı...

Okuyanlarınız bilirler, kitapta, Gurmukh, kendi evinde verdiği Yoga derslerini nasıl bir merkeze taşıdığını ve her Yoga çalışmasından sonra geleneksel hale gelen Yogi Çayı ve kurabiye servisini Merkezde de devam ettirmesi için öğrencilerinden gelen talepleri anlatır.

[COLOR="Pink"]İşte söz konusu çayın tarifi:
Malzemeler
• 13 litre su
• 1/2 fincan kakule tohumu
• 1/3 fincan karanfil
• 300 gr ince doğranmış zencefil kökü
• 15 adet tarçın kabuğu
• 4 adet siyah çay poşeti
• 4 lt süt

Hazırlanışı

Suyu kaynatın, karanfilleri ekleyerek bir iki dakika tıkırdatın. Kakule tohumunu, zencefil kökünü ve tarçını ekleyin ve üstünü kapatarak en az 45 dakika demleyin. Siyah çayı ve sütü ekleyin ve kaynama noktasına gelir gelmez hemen ateşten alın. Baharatların dibe çökmesi ve çayın tadının oturması için soğumasına izin vermeden bir süre bekletin ve servis edin.

Tatlı sevenlerdenseniz, çayınızı bal veya pekmezle (Gurmukh'un önerisi Akçaağaç Pekmezi) tatlandırabilirsiniz.

Pedaliza Tarih: 25.04.2009 18:45
Yoga Hareketleri

ÖLÜ YATIŞI - Yere rahat edebileceğiniz ince bir minder serin ve üzerine sırtüstü yatın. Bacaklarınızı mümkün olduğu kadar yanlara ayırın. Fakat kendinizi germemeniz gerekir. Bu hareketin amacı rahatlamaktır. Ellerinizi vücudunuzun her iki tarafına, yakl. 25 cm. mesafe bırakarak koyun. Avuç içleri yukarı bakmalı. Ayaklarınızı yanlara doğru bırakın. Gözlerinizi kapatıp, nefesinize konsantre olun.

OMUZ DURUŞU - Bacaklarınızı kapatın. Ellerinizi bedeninizin yanına alın. Avuç içleri bu sefer yere bakmalı. Nefes alın ve bacaklarınızı havaya kaldırın. Bunu yaparken, ellerinizle yerden kuvvet almalısınız. Kalçalarınızı kaldırın ve ellerinizle sırtınızı destekleyin. Bacaklarınızı dik tutun ve çenenizi göğsünüze dayamaya çalışın. Bu esnada yavaşça derin nefes alın. Durabildiğiniz kadar bu pozisyonda bekleyin. Tekrar yere yatacağınız zaman, vücudunuzu yavaş yavaş indirin. Sakın ani hareketler yapmayın.
SABAN DURUŞU - Bu hareketi direkt “omuz duruşu”ndan sonra yapabilirsiniz. Bacaklarınızın gergin olmasına dikkat edin. Bacaklarınızı başınızın arkasına, ayaklarınız yere değene kadar, uzatın. Ayak parmaklarınızı mümkün olduğu kadar başınızdan uzaklaştırmaya ve topuklarınızı yere doğru bastırmaya çalışın. Kollarınız, sırtınızın arkasında yere dayalı olmalıdır. Derin nefes alıp verin.
BALIK DURUŞU - Bu hareket 2. ve 3. duruşlara zıt olduğundan, bunu bu duruşların arkasından yapmalısınız. Yere yatın, ayaklarınızı kapalı tutun. Ayak parmaklarınız havaya bakmalı. Ellerinizi kalçalarınızın altına alın. Dirsekleriniz mümkün olduğu kadar birbirine yakın durmalı. Derin nefes alın ve aynı anda başınızı ve vücudunuzun üst kısmını hafifçe kaldırın. Şimdi ensenizi, başınız yere değene kadar, arkaya doğru uzatın. Nefesinizi verin ve derince tekrar alın. Bu hareketi yaparken, bacaklarınızın rahat olmasına dikkat etmelisiniz. Hareketi başladığınız ters sıraya göre bitirin. Yani önce ensenizi tekrar öne doğru alın, sonra başınızı.....

BACAK – DİZ DURUŞU - Yere oturun ve bacaklarınızı uzatın. Ayak parmaklarınız havaya bakmalı. Nefes alın ve üst bedeninizi öne doğru uzatın. Sırtınızın düz olmasına dikkat edin. Ayaklarınızı tutun, fakat bunun için kendinizi kesinlikle germeyin. Rahat olmalısınız. Şimdi çenenizi dizlerinize doğru indirin. Fakat bunu yaparken, dizlerinizi sakın bükmeyin.

EĞİK DURUŞ - Bu hareket,Bacak-Diz Duruşu’na karşılık gelen duruştur. Bacaklarınız kapalı bir şekilde yere dik olarak oturun. Ellerinizi sırtınızın arkasında kuvvetli bir şekilde yere dayayın ve kalçanızı kaldırın. Ayaklarınız düz bir şekilde minderin üzerinde olmalıdır. Bacaklarınızı bükmeyin ve başınızı arkaya doğru düşürün. Birkaç kez derin nefes alıp verin.

KOBRA DURUŞU - Yere, karnınızın üzerine yatın. Ellerinizi omuzlarınızın altında tutun. Alnınızı yere dayayın. Derin nefes alın ve önce başınızı ve göğsünüzü daha sonra ise ellerinizi kaldırın. Bu hareketi yaparken, omuzlarınızı yukarı çekmemeye gayret gösterin. Bu pozisyonda bekleyin, nefesinizi geri verin ve tekrar ilk halinize geri dönün. Tekrar derin nefes alın ve sırt kaslarınızla kendinizi mümkün olduğu kadar yukarı kaldırın. Sakın ellerinizle kuvvet almayın. Bu pozisyonda kalarak iki – üç kez derin nefes alıp verin. Sonra tekrar ilk halinize dönün.

YAY DURUŞU - Karnınızın üzerine yatın, alnınız yere dayanmalı. Derin nefes alın ve bu esnada dizlerinizi arkaya doğru bükün. Ellerinizle ayak bileklerinizi tutun. Nefesinizi geri verin. Tekrar derin nefes alın ve başınızı ve göğsünüzü geriye doğru kaldırın. Aynı andı bacaklarınızın üst kısmını yukarı kaldırın. Nefesinizi verin. Bu pozisyonda durarak 3 kez derin nefes alıp verin.

YAN OTURUŞ - Yere dik oturun ve bacaklarınızı uzatın. Sağ bacağınızı sol dizinizin üzerine atın. Sonra başınızı ve sağ omzunuzu mümkün olduğu kadar sağ tarafa çevirin. Bu hareketi yaparken sağ kolunuz ile yerden destek alın ve sol dirseğinizle dıştan sağ dizinize bastırın. Omuzlarınız ve sırtınız dik olmalı.

ÜÇGEN DURUŞU - Dik durun ve bacaklarınızı yakl. 1 metre ayırın. Sağ ayağınız tamamen, sol ayağınız ise hafifçe sağ tarafa bakmalı. Sağ kolunuzu yana doğru omuz hizasına kadar kaldırın. Sol kolunuzu ise havaya doğru dimdik kaldırın. Derin nefes alın ve nefesinizi yavaşça verin. Nefes alıp verirken ise sağa doğru eğilin. Sağ kolunuz sağ bacağınıza paralel uzanmalı ve elinizle ayağınıza dokunabilmelisiniz. Tavana bakın ve bir süre böyle durun.

EL – AYAK DURUŞU - Dik durun ve ayaklarınızı birleştirin. Derin nefes alın ve kollarınızı başınızın üzerine getirin. Esniyormuş gibi kendinizi gerin. Nefesinizi verin ve öne doğru eğilin. Elleriniz öne doğru uzanmalı ve sırtınız kesinlikle dik durmalı. Şimdi inebildiğiniz kadar aşağı doğru eğilin ve ellerinizle ayak bileklerinizi sarın. Başınızı baldır kemiğinize kadar çekmeye çalışın. Derin nefes alın. Bu pozisyonda bir süre durun.

AĞAÇ DURUŞU - Dik durun. Bir bacağınızı bükün ve ayağınızı diğer bacağınızın üst kısmına dayayın. Avuç içlerinizi birleştirin ve bu şekilde kalarak kollarınızı başınızın üzerine getirin. Derin nefes alın ve dengenizi korumaya çalışın. Eğer yapabiliyorsanız, gözlerinizi kapatabilirsiniz.
Pedaliza Tarih: 25.04.2009 18:41
Menapoz Dönemimde Yoga
[COLOR="PaleTurquoise"]Yoga, menopozdaki kadını stresten kurtarıp, huzur bulmasını sağlamak için yararlanılan başarılı uygulamalardır.
Yaşam sadece nefes alıp vermekten ibaret değildir. Yaşam bilgiyi izleyen bir yoldur. Bu yolda hep arayış ve bulmak için verilen çabalar vardır; devrin hurafelerine teslim olmak yanlıştır. Ne kadar yaşlı olursa olsun, bir kadının yaşamı hep süregelen bir serüven olmalıdır.
Hiç kimse yolun sonunda olmayı istemez. Ununu serip eleğini astığını düşünmek yanlış ve modası geçmiş bir düşünce biçimidir. Menopoz kadınların bir an durup geçmişi ve geleceği değerlendirme olanağını buldukları zamandır. Geçmişi düşünüp hayıflanmak boşuna zaman kaybı olur. Yoga, meditasyon, masaj ve akupresür gibi uygulamalar insanları, yeni bir başlangıç için hiç de geç olmadığına inandırmaya yardımcı olur. Gelecek bizim elimizdedir. Menopozdaki kadınlar bu yöntemlerle rahatlayıp dinçleşir, çok daha iyi uyur ve ruhen canlanırlar.
Yoga’yla Rahatlama
Yoga ruh ve beden dinginliği sağlar. Kilomuzu kontrol altında tutar ve kaslarımızı güçlendirir. Sindirim ve dolaşım sistemlerini düzene sokar, eklemlerde ve omurlarda esneklik sağlar. Sağlıklı olmak için yalnız kasların değil, tüm organların, özellikle de, iç organların dengeli çalışması gerekir. İşte, yoga bunu sağlar. Yoganın üç gücü olduğu söylenir.
*Beden dili
*Nefes
*Akıl
Menopoz sırasında kadınların alacakları tavrın çok önemli olduğunu biliyoruz. Menopozdaki kadınlar yoga yaparak zihinsel yoğunlaşma geliştirebilirler ve bu sayede yaşlanmaya karşı mücadele edebilirler.
Yoganın en çok etkili olduğu kişiler menopozdaki kadınlardır, çünkü onlar daha sabırlıdırlar, daha iyi dinleyicidirler ve yaşam onlara çok sağlam değerler öğretmiştir. Daha olgun ve öğrenmeye açık oldukları için menopozdaki kadınlar yogaya herkesten çok yatkındırlar.

Yogada stres nefes yoluyla giderilir. Soluma rahatlamayı sağlar, rahatlayınca da insan yaşama karşı olumlu bir tavır alır. Günümüzde yoga giderek daha çok yaygınlaşmaktadır (pek çok okulda başlatıldı), ama bir din değildir ve her derde çare olacağı beklenmemelidir. Sadece, yaşama daha olumlu yaklaşmamızı sağlayacak bir yöntemdir.
Vücudumuzun fizyolojik işlevleri üzerinde düzgün solumanın çok büyük bir önemi vardır, fakat bu sadece fiziksel bir işlem değildir.Yoga öğretisine göre soluma aklın ve duyguların işleviyle de bağlantılıdır. Menopozdaki bir kadın bir şeye üzüldüğü veya, öfkelendiği zaman soluma düzeni değişir. Bu da zihniyetimizi bir anda değiştirip, o ana kadar bastırdığımız düşüncelerimizin ve duygularımızın yüzeye gelmesine, bazen de dışavurumuna yol açar. Oysa, kontrollü soluma sayesinde kendimizi dengede tutabilir, daha rahat ve huzurlu olabiliriz.
Ayrıca, yoga öğretisinde solunumun iç ve dış hareketleri de etkilediğine inanılır. Haydi, şimdi basit bir yoga egzersizini deneyin ve sizi rahatlatıp nasıl stresten kurtardığını görün.

Kolay Bir Yoga Hareketi

Yoga yaparken, aşağıdaki soluma yöntemlerinin uygulamaya konduğu bazı harika hareketler vardır.
*Öne doğru eğilirken soluk verin.
*Arkaya doğru eğilirken soluk alın.
*Bükülme hareketleri yapılırken soluk verin.

Örneğin, ayakta dimdik durun. Dirsekleri kırmadan tavana değmek istercesine kolları yukarı doğru kaldırın, sonra ayak parmaklarınıza dokunmak için öne doğru eğilin Öne doğru eğilirken soluk vermeniz gerek. Sonra geriye doğru tekrar eski durumunuza dönerken de soluk almalısınız. [COLOR="Pink"]Yogaya başlamak için bir kitap edinebilir veya, bir yoga kursuna yazılabilirsiniz.
Yogayı uygun bir beslenme ve egzersizle desteklerseniz menopoz sırasında çok yararını görürsünüz. Bu çetin günlerinizde size çok gereken sağlıklı bir kan dolaşımı, dikkat yoğunlaşması, genel dinginlik ve dayanıklılık kazandırır. Kendi kendinize yoga yapmaya başlamadan önce öğretiyi ayrıntılarıyla öğrenin ve bir uzmana danışmadan uygulamaya geçmeyin.
Pedaliza Tarih: 25.04.2009 18:38
Yoga Bir Din Değildir
Her yaş, her beden tipinde ki insanların uygulayabileceği, sağlıklı beden ve ruha sahip olmanın anahtarıdır.
Yoganın ilk ve en önemli adımı, kişinin kendi ve yaşantısıyla ilgili tam bir bilinçlilik içinde olmasıdır. Bu ne demek oluyor, bulaşık ta yıkasak, araba da sürsek yaptığımız her şeyi tam bir konsantrasyon ve bilinçlilikle (farkındalıkla) yapmaktır. Ancak bu şekilde kendimizi tanır ve gizli kalmış yeteneklerimizi ortaya çıkarma imkanı buluruz.
Yoga bir esneklik savaşı değildir. Bunu yazıyorum, çünkü magazinde akrobatik yoga hareketlerini gören insanlar, önyargıyla yaklaşmaktadır. Her ne kadar Yoga duruşları bedeni esnek ve zinde bir hale getiriyorsa da, bu zihinde esneklik ve sakin bir ruh hali yaratıyorsa işte o zaman gerçek bir yoga uygulayıcısısınızdır.
Aksi takdirde siz sadece bir jimnastik uygulaması yapıyorsunuzdur. Bunun da faydası vardır!
Yoga, ne bir din, ne de bir politik inanç sistemidir.
Sanskritçe de “Yuk” kökünden türemiş olan Yoga “bütünlük” “bir olmak” anlamına gelir: Acı ve ıstıraptan kurtuluş, Yoga’nın gerçek tanımı.
Yoga çalışmalarına ait ilk belirtiler M.Ö. 3000 ile 1200 arasına rastlar. 7000 yıllık bir geçmişe sahip Hintli Bilgeler tarafından geliştirilmiş bir öğretidir. Shiva’nın düzenlemesi ile yoga sistemli bir bilim haline gelmiştir. Takriben 2300 yıl önceleri, Patanjali adında ermiş bir kişi Yoga Sutraları yani Yoga özdeyişlerini oluşturmuştur. Yoga ile ilgili ilk bilgileri Hint yazıtları olan VEDAlardan alıyoruz. Geçtiğimiz yüzyılda da Shri Anandamurtiji yoga sisteminin tamamının uygulanabilir pratik şekle sokmuştur.
Ruh, beden ve zihni eğitmek için bütünleştirilmiş bir sistemdir.
Yoga, insanı mikro kozmos yani minyatür evren olarak tanımlar. Evren sınırsız bir olgudur. Yukarıda var olan her şey aşağıda da vardır. Evrendeki her enerji seviyesinin insan yapısında karşılığı bulunur. Bu seviyeler insan vücudunda ÇAKRA adı verilen enerji merkezlerine veya güç istasyonlarına odaklanır. Çakralar sinirlerin yoğunlaştığı noktalardır. Takriben içsalgı bezlerine karşılık gelir. Çakralara prananın (yaşamsal enerjinin) ulaşabilmesi için NADİ’ (sinir kanallarının)lerin arınmış olması lazım. Pranayama (nefes kontrolü) uygulamasının amacı sinir kanallarının arınmasıdır.
Yoganın 5 temel prensibi:
• Düzenli egzersiz
• “ “ nefes
• “ “ gevşeme
• “ “ beslenme
• Pozitif düşünce ve meditasyon.

Pozitif düşünme,alışılagelmiş kalıpları kırıp çabuk başarılabilecek bir şey olmamakla birlikte,hayatımızda ve beslenme düzenimizde aşama kaydedebiliriz. Olaylara bakışta daha farklı ve geniş bir açı elde edebiliriz.
Kısacası, yoga ile evrende ki yerimizi ve bütünün parçası olduğumuzun ayrımına varabiliriz.

Hangi yolu denersek deneyelim Yoga’nın 8 kolu izlenir.
1. Yamas (Sakınma).- Doğruluk, çalmamak, tokgözlülük, tahrip etmemek, yeme ve fiziksel zevklerde orta yolu bulmak.
2. Niyamas(Örfler)- Kanaat etme, çalışma, karakter ve zihin gücü, iffet, egonun teslimiyeti
3. Asanalar -yoga duruşları
4. Pranayamalar -nefes egzersizleri
5. Dharana -zihnin konsantrasyonu.
6. Dhyana -meditasyon
7. Pratyahara -dış dünyadan çekilmeyi hissetme
8. Samadhi -kendini farketme, mutluluk

YOGA VE FAYDALARI

• Yoga teknikleri pek çok stresle ilgili hastalık ve belirtileri iyileştirme potansiyeline sahiptir.
• Bedendeki yağları azaltır, kan dolaşımını artırır, bağışıklık sistemini uyarır.
• Yoga nefesleri astım hastalarında, nabız ve otonomik fonksiyon tedavilerinde iyi sonuç verir.
• Yoga kasların esneklik, güç ve dayanıklılığını artırır. Kemik kütlesini artırarak, osteoporoz ve bel rahatsızlıklarına iyi gelir. Menapoz dönemindeki ateş basmaları ve ruhsal git-gelleri asgariye indirir.
• Fiziki duruşlar, nefes egzersizleri, meditasyon, stres ve gerilimi azaltır. Takıntı rahatsızlıklarına ve depresyona iyi gelir. Sinir sistemini güçlendirir. Farkındalık meditasyonu, stresi azaltmaya yardım eder, fiziksel ve zihinsel farkındalığı artırır.
• Kendine saygıyı artırır ve hayata anlam verir.
• Konsantrasyon ve yaratıcılık artar.
• Depresyon, huzursuzluk, kızgınlık gibi duyguları kontrol altına alır.
• Mide, dalak, karaciğer ve böbreklere masaj yapar.
• Yoga duruşları omurgayı çalıştırır ve lenfatik sistemini uyarır, bedenden toksin atılmasını sağlar.
• Sırt ağrılarına ve adet ağrılarına iyi gelir.