NAMAZLARDA OKUNAN DUALAR

Sübhâneke:

Namazlarda ayakta iken okunur.

Okundugu yerler:

1) Her namazin ilk rek'atinde iftitah tekbirinden sonra,
2) Ikindi namazinin sünnetinde üçüncü rek'ate kalkinca fatihadan önce,
3) Yatsi namazinin ilk sünnetinde üçüncü rek'ate kalkinca fatihadan önce,
4) Teravih namazi dört rek'atte bir selâm verilerek kiliniyorsa üçüncü rek'ate kalkildigi zaman fatihadan önce.
5) Cenaze namazinda birinci tekbirden sonra.
SÜBHANEKE'NIN ARAPÇASI

Anlami: Allahim! Sen eksik sifatlardan pak ve uzaksin. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adin mübarektir. Varligin her seyden üstündür. Senden baska tanri yoktur.

NOT: Parantez deki "Ve celle senâük" cümlesi cenaze namazinda okunur.

Ettehiyyâtü:

Okundugu Yerler:

Namazlarin her oturusunda okunur.

ETTEHIYATÜ'NÜN ARAPÇASI

Anlami: Dil ile, beden ve mal ile yapilan bütün ibadetler Allah'a dir. Ey Peygamber! Allah'in selâmi, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun.
Selâm bizim üzerimize ve Allah'in bütün iyi kullari üzerine olsun.
Sahitlik ederim ki, Allah'tan baska tanri yoktur. Yine sahitlik ederim ki, Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir.

Allâhümme Salli ve Allâhümme Barik:

Okunduklari Yerler:

1) Bütün namazlarin son oturuslarinda Ettehiyyatü'den sonra,
2) Ikindi namazinin sünneti ile Yatsinin ilk sünnetinin birinci oturusunda Ettehiyyatü'den sonra,
3) Dört rekatta bir selâm verilerek kilinan Teravih namazinin ikinci rek'atinin sonundaki oturusta "Ettehiyyatü"den sonra,
4) Cenaze namazinda ikinci tekbirden sonra.

SALLI VE BARIK'IN ARAPÇASI

Anlami: Allahim! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; serefini yücelt. Ibrahim'e ve Ibrahim'in ümmetine rahmet ettigin gibi. Süphesiz övülmeye lâyik yalniz sensin, san ve seref sahibi de sensin.

ALLAHÜMME BARIK'IN ARAPÇASI

Anlami: Allahim! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayir ve bereket ver. Ibrahim'e ve Ibrahim'in ümmetine verdigin gibi. Süphesiz övülmeye lâyik yalniz sensin, san ve seref sahibi de sensin.

Rabbenâ âtina ve Rabbenâgfirli:


Okunduklari Yerler:

1) Namazlardaki oturuslarda Allahümme salli ve Allahümme barikten sonra,
2) Kunut duasini bilmeyen vitir namazinda onun yerine "Rabbenâ âtina" ayetini okuyabilir.
3) Cenaze namazinda üçüncü tekbirden sonra okunacak dualari bilmeyen bunlarin yerine yine "Rabbenâ âtina" ayetini dua niyetiyle okuyabilir.

RABBENA'NIN ARAPÇASI

Anlami: Allahim! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ates azabindan koru.

RABBENÂGFIRLÎ'IN ARAPÇASI

Anlami: Ey bizim Rabbimiz! Beni, anami ve babami ve bütün mü'minleri hesap gününde (herkesin sorguya çekilecegi günde) bagisla.

Kunut Dualari:

Vitir namazinin üçüncü rek'atinde fatiha ve sûre okunduktan sonra eller yukari kaldirilip tekbir alinir ve eller tekrar baglaninca kunut dualari okunur.

KUNUT DUALARI'NIN ARAPÇASI

Anlami: Allahim! Senden yardim isteriz, günahlarimizi bagislamani isteriz, razi oldugun seylere hidayet etmeni isteriz. Sana inaniriz, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdigin bütün nimetleri bilerek seni hayir ile ögeriz. Sana sükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onlari baskasindan bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karsi geleni birakiriz.

KUNUT DUALARI'NIN ARAPÇASI

Allahim! Biz yalniz sana kulluk ederiz. Namazi yalniz senin kilariz, ancak sana secde ederiz. Yalniz sana kosar ve sana yaklastiracak seyleri kazanmaya çalisiriz. Ibadetlerini sevinçle yapariz. Rahmetinin devamini ve çogalmasini dileriz. Azabindan korkariz, süphesiz senin azabin kâfirlere ve inançsizlara ulasir.


NAMAZLARDA OKUNAN BAZI SÛRELER (*)


Fatiha Sûresi:


Namazda ayakta iken okunur.

FATIHA SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlami: Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü'nün sahibi olan Allah'a mahsustur.
(Allahim!) Ancak sana kulluk eder ve yalniz senden yardim dileriz. Bizi dogru yola, nimete erdirdigin kimselerin, gazaba ugramayanlarin, sapmayanlarin yoluna eristir.
Fil Sûresi:
Bu ve bundan sonra gelen sûreler, namazlarda ayakta iken ve fatihadan sonra okunur.

FIL SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlami: (Ey Muhammed! Kâbe'yi yikmaya gelen) Fil sahiplerine Rabbinin ne ettigini görmedin mi? Onlarin düzenlerini bosa çikarmadi mi? Onlarin üzerine, sert taslar atan sürülerle kuslar gönderdi. Sonunda onlari, yenilmis ekin gibi yapti.

Kurays Sûresi:

KUREYS SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlami: Kureys kabilesinin yaz ve kis yolculuklarinda uzlasmasi ve anlasmasi saglanmistir. Öyleyse kendilerini açken doyuran ve korku deyken güven veren bu Kâbe'nin Rabbine kulluk etsinler.

Mâun Sûresi:

MAUN SURESİ'NIN ARAPÇASI

Anlami: (Ey Muhammed!) Dini yalan sayani gördün mü? Öksüzü kakistiran, yoksulu doyurmaya yanasmayan kimse iste odur. Vay o namaz kilanlarin haline ki: Onlar kildiklari namazdan gâfildirler. Onlar gösteris yaparlar. Onlar basit seyleri (ödünç) dahi vermezler.
Kevser Sûresi:

KEVSER SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlami: (Ey Muhammed!) Dogrusu sana pek çok nimet vermisizdir. Öyleyse Rabbin namaz kil, kurban kes. Dogrusu adi, sani ortadan kalkacak olan, sana kin tutan kimsedir.

Kâfirûn Sûresi:

KÂFIRÛN SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlami: (Ey Muhammed!) De ki: Ey inkârcilar! Ben sizin taptiklariniza tapmam. Benim taptigima da sizler tapmazsiniz. Ben de sizin taptiginiza tapacak degilim. Benim taptigima da sizler tapmiyorsunuz. Sizin dininiz size, benim dinim banadir.
Nasr Sûresi:

NASR SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlami: (Ey Muhammed!) Allah'in yardimi ve zafer günü gelip, insanlarin Allah'in dinine akin akin girdiklerini görünce, Rabbini överek tesbih et; O'ndan bagislama dile, çünkü O, tevbeleri dâima kabul edendir.
Tebbet Sûresi:

TEBBET SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlami: Ebû Leheb'in elleri kurusun; kurudu da! Mali ve kazandigi kendisine fayda vermedi. Alevli atese yaslanacaktir. Karisi da, boynunda bir ip oldugu halde ona odun tasiyacaktir.
Ihlas Sûresi:

İHLAS SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlami: (Ey Muhammed!) De ki: O Allah bir tektir. Allah her seyden müstagni ve her sey O'na muhtaçtir. O dogurmamis ve dogmamistir. Hiç bir sey O'na denk degildir.
Felak Sûresi:

FELAK SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlamı: (Ey Muhammed!) De ki: Yaratiklarin serrinden, bastirdigi zaman karanligin serrinden, dügümlere nefes eden büyücülerin serrinden, hased ettigi zaman hasedçinin serrinden, tan yerini agartan Rabbe siginirim.

Nâs Sûresi:


NÂS SURESİ'NİN ARAPÇASI

Anlami: (Ey Muhammed!) De ki: Insanlardan ve cinlerden ve insanlarin gönüllerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin serrinden, insanlarin Tanrisi, insanlarin hükümrani ve insanlarin Rabbi olan Allah'a siginirim.

Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 9271
favori
like
share
zehrabeyzazehra Tarih: 03.06.2011 08:50
allah razı olsun, ellerinize sağlık çoooook güzel olmuş
mehmet_gül Tarih: 23.07.2009 14:32
bilgi için tşk..
MAVi Tarih: 23.07.2009 14:30
Allah razı olsun paylaşımınız için..:3: