Hint yetkililer İsrail yardımı ile geliştirdikleri uydunun, ilerde Mumbai'deki gibi saldırılara karşı istihbarat toplayabilmek amacıyla kullanılacağını belirtti.


Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) ile fırlatılan RISAT 2 uydusu, 20 dakikalık yolculuğu boyunca ardında büyük bir bulut bıraktı.

Hindistan, İsrail tarafından yapılan, gözetleme yetenekleri geliştirilmiş bir casus uyduyu yörüngeye yerleştirdiğini açıkladı.Bulutların ötesini görebilen, gündüz ve gece tam görüş kapasitesine sahip olan uydunun Hindistan'ın uzun zamandan beri ihtiyaç listesinde olduğu belirtildi.
Uydunun satın alım sürecinin 26-29 Kasım 2008'de gerçekleşen Mumbai saldırılarının ardından hızlandırıldığı belirtiliyor. Bu saldırılarda 10 silahlı terörist, 165 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.


300 kilogramlık RISAT 2 isimli uydu, Chennai kentinin 90 kilometre kuzeyinde bulunan Sriharikota rampasından fırlatıldı.
Hindistan'ın Uzay Araştırma Organizasyonu'ndan G. Padmanabhan, uydunun 20 dakikalık bir yolculuğun ardından başarıyla yörüngeye oturduğunu belirtti. Yeni uydu, Dünya'dan 550 kilometre uzaklıktan yeryüzünde olan tüm hareketleri görüntüleyebilecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 349
favori
like
share