Kars Dolunay Demeği Başkan Yardımcısı, ENGELLİ ve ÖZÜRLÜ farkına dikkat çekti.Kars Dolunay Derneği Başkan Yardımcısı Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak, vücudunda herhangi bir eksiklik ya da kusuru olan insanlara kimilerinin Engelli´ kimilerin de ´Özürlü´ dediğini söyleyerek, Türk Dil Kurumuna (TDK) göre ´Engelli´ kelimesinin kullanılmasının uygun olacağını savundu.

Kendi de engelli olan Faruk Ocak, son yıllarda Türkiye´de engelliler için birçok yenilik ve değişiklik yapıldığını hatırlatarak, "Bu değişiklik ve yeniliklerle engellilerin hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmak ve hiç olmazsa normal insanların yararlandığı hak ve hizmetlerden engelli insanların da yararlanmasını sağlamak temel amaç idi. Bu noktada yapılanları takdir ediyorum. Ancak bir husus var ki engelliler camiasında ve engelli insanların kalplerinde derin üzüntü ve esefe sebep olmaktadır. Bu da ülkemizdeki kavram kargaşasından kaynaklanmaktadır. Vücudunda herhangi bir eksiklik ya da kusuru olan insanlara kimileri engelli kimileri de özürlü demektedir. Peki hangisi doğru ya da ikisi aynı şeyleri mi ifade etmektedir? Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre, ´Özürlü´ ve "Engelli kelimelerinin karşıladıkları anlamlar nelerdir diye baktığımda şu ifadeleri gördüm. Özürlü: Özrü olan, kusuru olan, defolu, engelli. Engelli: Engeli olan, manialı, vücudunda eksiklik ya da kusuru olan. Tanımlara dikkatle bakacak olursak iki kelime arasında çok bariz farklılık olduğunu göreceksiniz. Özürlü kelimesi defolu anlamına gelmektedir. Peki şimdi soruyorum size yeni doğan bir bebek ya da 35 yaşında kaza geçirmiş bir insanın vücudunda olan herhangi bir eksiklik ya da kusur o bebek ya da o insana defolu deme hakkımızı doğurur mu? Defolu kelimesi ticari mallar için kullanılır eğer üretim sonrası bir eksiklik, bozukluk ya da arıza olur ise o mala defolu mal denir. Ancak insanın defolusu olmaz.

Kim kendisine defolu mal denilmesinden hoşlanır? Sanırım hiç kimse" diye konuştu. Ocak, bir diğer hususun da özürlü kelimesinin karşıladığı anlamlardan birisi olan Kusuru olan´ cümlesi olduğunu ifade ederek, "Tek başına bu cümle de yetersiz bence. Engelli kelimesinin karşıladığı anlamlarda verildiği gibi olursa amenna. Yani vücudunda eksiklik ya da kusuru bulunan denilir ise. Yeni doğan bir bebek ya da 35 yaşında bir insanın vücudunda meydana gelen bir eksiklik o insanın kusuru mudur? Kusur insanın kendi iradesi sonucu ortaya çıkan olay ya da durumda söz konusu olur. O halde tek başına kusuru olan dersek de olmaz" dedi.

Ocak, daha sonra şunları söyledi: "Biliyorum ki bazıları bu okudukları karşısında hayrette kaldı ve Bilmiyordum´ dedi. Özellikle defolu mal konusunu, emin olabilirsiniz ki engelli olanlar bu kavramların ne anlama geldiğini biliyor. Ve siz farkında olmasanız da karşınızdaki insanı incitiyor olabilirsiniz. Peki ne yapalım mı diyorsunuz? Gelin özürlü kelimesini bir kenara atalım ve Türk Dil Kurumu´nun da belirttiği gibi Engelli´ kelimesini kullanalım.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1642
favori
like
share
wolverine Tarih: 26.04.2009 15:41
güzel açıklamış bnece