Bir kavak cinsinin kalıtımı ile ilk ağaç genomunun şifresi çözülmüştü. Bilim adamları şimdi genetik değişimden geçirilen kavaklarla biyolojik yakıt üretmek istiyorlar.

Bilim adamları Populus trichocarpa türü batı kavağını, biyolojik yakıt üretiminde kullanılabilecek şekilde değişimden geçirmek istiyorlar. Uluslararası Kavak Genom Konsorsiyumu söz konusu kavak ağacının kalıtımındaki yaklaşık 45.000 genin şifresini çözdüler.

Tere bitkisi (Arabidopsis thaliana) ve pirinçten (Oryza sativa) sonra batı kavağı, kalıtımı tümden çözülmüş üçüncü gelişkin bitkidir. Joint Genom Enstitüsü’nden Dan Rokhsar, Science dergisinde kavak genomunun yaklaşık olarak 480 milyon yapıtaşından oluştuğunu söylüyor ki bu bir ağaç için göreceli olarak azdır.

Kavağı genetik işlemden geçirmek kolay, ayrıca hızlı büyüyen bir ağaç. Bu yüzden bir yıldan kısa bir süre içinde genetik değişimlerin gerçekleşip gerçekleşmediği takip edilebilir diyor bilim adamları.

Joint Genom Enstitüsü, kavak kalıtımının çözülüşünün yeni nesil biyolojik yakıtların temelini oluşturacağını bildirdi.

Bilim adamlarının düşüncelerine göre odunumsu bitkilerdeki selülozik ve yarı selülozik iki moleküllü yapıtaşları, şeker olarak indirgendikten sonra etanol veya diğer sıvı yakıtlara dönüştürülebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 373
favori
like
share