Albay Kuş

Yazan: Hristo Boytchev

Çeviren: Nihal Geyran Koldaş
Yöneten: Murat Karasu
Süpervizör: Serdar Akar
Sahne Tasarımı: Başak Özdoğan Pirim


Oynayanlar:

Ali Kil, Deniz Özmen, Burak Dur, Aşkın Şenol, Ayça Aykut, Sarp Akkaya, Fatih Koyunoğlu, Ferit Kaya

Kasım 2007`de konservatuvar mezunu, tiyatro sevdalısı bir grup genç
Geçtiğimiz sezon Fatih Koyunoğlu`na "Çingene" rolündeki performansıyla Lions Tiyatro Ödülleri`nde Yardımcı Rolde En Başarılı Erkek Oyuncu Ödülü`nü kazandıran, Boytchev`in bu bol ödüllü oyunu son birkaç yıldır değişik ülkelerde de sıkça sahnelenmiş ve kapalı gişe oynamış.
Oyun, savaş sırasında, Balkan Dağları`nda, hiçbir şeyin -ne ilaç, ne yatak çarşafı, ne doğru dürüst giyecek, yiyecek hiçbir şeyin- olmadığı, manastırdan bozma bir psikiyatri kliniğinde geçiyor. Kaderlerine terkedilmiş ve donmamak için aynı odada birlikte kalmak zorunda olan ilginç ama zararsız altı deli ve yine onlar kadar ilginç bir doktorun yaşamının bir sabah manastırın bahçesine gökten düşen bir sandıkla nasıl değiştiğini konu alıyor.

İç içe geçmiş halkların, birbiri içine dal budak salmış kültürlerin vatanı Balkan Yarımadası`nda akıl sahiplerinin başaramadığı bir arada yaşayabilme durumunun, delilerce başarılmasının, insanın, büyük bir hayal hatta paranoya da olsa "o harika dünyayı" arayışının trajikomik öyküsünü anlatan oyun, akıllı-deli kavramlarını yeniden düşünmemiz gerektiğini, her büyük hayalin, her büyük girişimin bir paranoya olduğunu ve sonucu ne olursa olsun hayallerimizin peşinden gitmemiz gerektiğini hatırlatıyor bizlere. oyuncu tarafından, Serdar AKAR`ın süpervizörlüğünde kurulan Tiyatro Adam, Murat KARASU yönetiminde, Bulgar yazar Hristo BOTYCHEV`in "Albay Kuş" adlı eserini sahneliyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 1044
favori
like
share
Nehir Tarih: 21.06.2009 23:20
Tarih : 22 Temmuz 2009
Saat : 21:15
Yer : Enka Açıkhava Tiyatrosu
Şehir : İstanbul Avrupa


Tiyatro Adam
Albay Kuş
Oyun süresi İki Perde / 2 Saat
Yazan: Hristo Boytchev
Çeviren: Nihal Geyran Koldaş
Süpervizör: Serdar Akar
Yöneten: Murat Karasu
Sahne Tasarımı: Başak Özdoğan Pirim
Işık Tasarımı: Mete Ünver
Yönetmen Yrd: Gizem Tugan
Işık Kumanda: Taner Ölmez
Müzik Kumanda: M. Barış Koçkar
Dekor Uygulama: Sırrı Toprak, Demet Sever, Metin Gümüşoğlu, Gökhan Kaymak

Oynayanlar
Şoför: Ali Kil
Doktor: Deniz Özmen
Aktör: Burak Dur
Albay: Aşkın Şenol
Gümrük Memuru: Ayça Aykut
Ufaklık: Sarp Akkaya
Çingene: Fatih Koyunoğlu
Hırsız: Ferit Kaya
Bulgar yazar Hristo Boytchevin bu bol ödüllü oyunu son birkaç yıldır değişik ülkelerde de sıkça sahnelenmiş ve kapalı gişe oynamıştır.

Oyun savaş sırasında, Balkan dağlarında belirsiz bir yerde... Hiç bir şeyin 'ne ilaç ne yatak çarşafı, ne doğru dürüst yiyecek, giyecek' hiçbir şeyin olmadığı Manastır'dan bozma bir psikiyatri kliniğinde geçer. Kaderlerine terkedilmiş ve donmamak için aynı odada birlikte kalmak zorunda olan İlginç ama zararsız altı deli ve yine onlar kadar ilginç olan doktor... Ve bir sabah Manastırın bahçesine bir gökten bir sandık düşer... İç içe geçmiş halkların. birbiri içine dal budak salmış kültürlerin vatanı Balkan Yarımadasında akıl sahiplerinin başaramadığı bir arada yaşayabilme durumunun, delilerce başarılmasının. İnsanın, “büyük bir hayal hatta paranoya da olsa” o harika dünyayı arayışının trajikomik öyküsü.

Semaver Kumpanya ve tüm çalışanlarına, Oyun Atölyesi'ne katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Adres:Sadi Gülçelik Spor Sitesi, İstinye
İstanbul
Fiyat: 23,50 TL
Bilet Satış Yerleri:Biletix
ozgurluk_5643 Tarih: 27.04.2009 21:12
paylaşım için teşekkürler..