Mozart’la birlikte klasik dönemin en büyüklerinden olan Joseph Haydn’ın ölümünden 200, İsviçreli Ernest Bloch’unkinden 50 yıl geçmiş. Bu programda biraraya gelmeleri birçok açıdan ilginç.

Tarih : 30 Nisan 2009
Saat : 20:00
Yer : Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Şehir : İstanbul Avrupa


“Her Konserin Bir Öyküsü Var” dizisinin bu sezonki son programında Akbank Oda Orkestrası, 2009 yılında yıldönümleri kutlanan bestecilerden ikisine odaklanıyor.

Haydn’ın viyolonsel için bestelediği iki konçerto ve Bloch’un oda orkestrası için iki “konçerto grosso”su, bir bestecinin aynı türde iki eserinin ne kadar farklı olabileceğini ortaya koyuyor.
Bloch, genelde “geç romantik” olarak tanımlansa da, oda orkestrası için “konçerto grosso”larında, hem stil hem de eserlerin oluşumu açısından 18. yüzyıla göz kırpıyor. İlkinde, barok dönemde orkestraya eşlik eden klavsenin yerini piyano alırken, yaklaşık elli yıl sonra yazdığı ikincisindeyse yine eski “konçerto grosso”larda olduğu gibi orkestra içinden birden fazla soliste yer veren Bloch’un müziğinde ülkesinin halk müziği ve en romantik anlatım huzur içinde biraraya gelebiliyor.

Konserlerin solisti, son yıllarda adını duyurmaya başlayan en etkileyici genç yeteneklerden Benyamin Sönmez. İstanbul’da daha önce romantik çağ eserlerini seslendiren Sönmez, bu kez, klasik dönemde çalgısı için yazılmış en önemli iki eseri birarada seslendiriyor. Solist ve orkestra virtüozluğunu birarada yaşamak için ideal bir program, 2008-09 sezonu “öykü”lerini tamamlıyor.

Akbank Oda Orkestrası “İki Kere İki”
Şef: Cem Mansur
Solist: Benyamin Sönmez (Viyolonsel)

Program:
E. Bloch: Konçerto Grosso, no.1
J. Haydn: Viyolonsel Konçertosu, no.1
Ara
J. Haydn: Viyolonsel Konçertosu, no.2
E. Bloch: Konçerto Grosso, no.2

Yer: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihler: 30.04.2009-30.04.2009
20:00
Telefon: 0212 232 98 30 - [url]www.crrks.org[/url]
Adres: Darülbedayi Cad. Harbiye İstanbul
Bilet Ücreti: 19,00 TL - 15,00 TL

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 368
favori
like
share