Hamiyet Yüceses Kimdir - Hamiyet Yüceses Resimleri - Hamiyet Yüceses Biyografisi - Hamiyet Yüceses Hakkında

Hamiyet yüceses 1915 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Kadriye Hanım babası marpuç tüccarı Halil Efendi'dir. Küçük yaşlarda sesinin güzelliği ile dikkat çekti. Hafız Burhan hayranı idi. Haseki'deki Hacı Kadın İlkokulu'nda okudu. Babasının işlerinin bozulmasi nedeniyle 11 yaşında sahnede şarkı söylemeye başladı. 4-5 yıl boyunca Anadolu'nun birçok şehrinde çalıştıktan sonra Antep'te uzun bir süre kaldı. Şöhreti İstanbul'a kadar geldi. 1932 yılının başlarında Beyoğlu'nda ünlü Londra Birahanesinde Safiye Ayla'nın kadrosunda gazino çalışmalarını başlattı. Selahattin Pınar Sadettin Kaynak Yesari Asım Arsoy Mısırlı İbrahim ve Bimen Şen'den özel dersler aldı. 1932 yılı temmuz ayında Kadıköy Mısırlıoğlu Bahçesi'nde düzenlenen yarışmada Türkiye Ses Kraliçesi seçildi. 1933 yılında eski İstanbul Radyosu'nda programlara çıktı. Sahibinin Sesi Columbia ve Odeon firmalarına plaklar doldurdu. Soyadı kanunu çıktığında Sadettin Kaynak ve Selahattin Pınar'ın ısrarı ile "Yüceses" soyadını aldı. Sadettin Kaynak Hamiyet'in sesine göre besteler yaptı: O Dudaklar Yasemen Kirpiklerinin Gölgesi....gibi. Bu plaklar devrinde satış rekorları kırdı.

1940 yılında denis astsubayı Fethi Bey ile evlendi. Eşini 1942 yılında Atılay Faciası'nda kaybetti. Bu acıyla söylediği "Gitti de Gelmeyiverdi" şarkısı çok meşhur oldu.1944 yılında Kemal Mollaoğlu ile evlendi. Aynı dönemde İstanbul belediye Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti'nde görev aldı. 1946 da Hacı Arif Bey'in Bakmıyor Çeşm-i Siyah şarkısını araya bir gazel ilave ederek okuması çok ilgi çekti. 1949 yılında bu şarkıyı Odeon plaklarına okudu. Rekoru bugün bile kırılamayan bır satış yaptı. 1949 yılında açılan yeni İstanbul Radyosu'nda 1953 yılı sonlarına kadar emisyon aldı. 1950 yılında radyodan aldığı ücreti Üniversıte Talebeleri'ne bağışladı. Üniversite Talebe Birliği'de her yıl düzenledikleri Edebiyat Yarışması'nda "Hamiyet Mükafatı" adı ile ödüller dağıttı.

Efsuncu Baba Affet Beni Allahım Kanun NamınaSoygun İncili Çavuş Mahallenin Namusu Saz Ve Caz filmlerinde şarkı söylerken göründü.

Suriye Lübnan Kıbrıs İsrail Almanya ve ABD'de konserler verdi. BBC Radyosu'nda da program yaptı.

İstanbul'un en ünlü gazinolarında as solist olarak sahneye çıktı: MaksimKüçük ÇiftlikKristal
[url]http://www.main-board.com/unluler/749648-hamiyet-yuceses-resimleri.html#post5070866[/url]

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 735
favori
like
share