Afyon ve jeotermal

Maden Mühendisleri Odası Afyonkarahisar Temsilciliği, konusunda uzman eğitimcilerin verdiği “Jeotermal Enerji Araştırmaları Eğitim Semineri” düzenledi. Dün erken saatlerde başlayan seminere Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Özel İdaresi Ruhsat Denetim Şube Müdürü Osman Ziya Bilim, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Karadeniz ve çok sayıda maden mühendisi katıldı. Seminerin açılış konuşmasını yapan TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Karadeniz Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu"nun içeriği hakkında bilgi verdi. Karadeniz; Kanun"un amacını “Ülkede bulunan jeotermal kaynaklardan azami ölçüde yararlanmak ve sürdürülebilir olmasını sağlamak” olarak tanımladı.

TMMOB BİLİMİN VE TEKNOLOJİNİN ÖNCÜSÜ
Kaynakların ekonomiye kazandırılması için jeotermal kaynağın araştırılması, kaynağa ulaşılması için yapılan sondaj çalışmaları, kaynağın yüzeye çıkarılması, kaynağın kullanıma alınması, kullanılan kaynağın yönetimi, reenjeksiyon çalışmaları, kaynak koruma alanlarının belirlenmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması gibi çalışmaların birçok aşamasında maden mühendislerinin hizmet verdiğini belirten Karadeniz, Maden Mühendisleri Odası"nın bilimin ve teknolojinin öncülüğünde, yer altı kaynaklarının en rasyonel şekilde ülke kalkınması ve halkın yararına kullanılmasını amaç edindiğini, bu ilke doğrultusunda, sektör ve kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği ve bilgi akışı içerisinde olmayı ve bilgi paylaşımını önemseyerek çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÖNEMLİ
Ülkedeki jeotermal kaynakların yoğun olarak bulunduğu bölgenin Batı Anadolu Bölgesi olduğunu ve bu kaynakların hangi amaç doğrultusunda kullanıldığı hakkında bilgiler veren Karadeniz; “Batı Anadolu Bölgemizde bulunan kaynaklar aynı zamanda yüksek entalpili kaynaklarımız olup, başta enerji üretimi olmak üzere kaplıca, karbon dioksit üretimi, seracılık, ısıtma, tarımsal üretim gibi amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Yani yüksek ısı kaynak bir dizi değerlendirme sürecinden geçtikten sonra tekrar rezervuarın beslenmesi için yeraltına enjekte edilmekte ve sürekli bir devinim içerisinde kapalı devre dolaşım sağlanmaktadır. Dolayısıyla yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarımızdan olan jeotermal kaynaklar ülke ve halkın yararına kullanılması, günümüzde olduğu gibi gelecekte de önemini daha da artıracaktır” dedi.

KAYNAKLARI İYİ KULLANACAĞIZ
İl Özel İdaresi Ruhsat Denetim Şube Müdürü Osman Ziya Bilim ise yaptığı konuşmada Afyonkarahisar"ın mermerden sonra 2. büyük yer altı zenginliğinin jeotermal kaynak olduğunu ve bu kaynakları kullanma bakımından İl Özel İdare"si olarak üzerlerine düşen her görevi yapacaklarını belirtti. Konuşmaların ardından 4 bölüm olarak düzenlenen seminerde ilk olarak MTA Dr. Bülent TOKA, Jeotermal Enerjinin Tanımı, Araştırma Yöntemleri ve Kullanım Alanları hakkında bilgiler verdi. Daha sonraki bölümlerde ise Odtü Yard.Doç.Dr. Evren ÖZBEYAZOĞLU Sondaj Makine ve Ekipman Seçimi, Yaver Sever Jeotermal Kanun Uygulama ve Rapor Hazırlama, İsmail DEĞER ise Jeotermal Sondaj Teknikleri ve Kuyu Başı Ekipmanları hakkında eğitim verdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 538
favori
like
share