Pera Müzesi, 'Kurosawa-Desenler' adlı sergiye ev sahipliği yapacak.

Tarih : 10 Şubat - 26 Nisan 2009
Yer : Pera Müzesi
Şehir : İstanbul AvrupaDünya sinemasının önde gelen ustalarından Akira Kurosawa’nın sıradışı 87 yapıtından oluşan sergi, yönetmenin desenler aracılığıyla düşlediği filmlerini tanıtırken farklı bir yeteneğini de keşfetme olanağı sunuyor.

Japon kültüründen olduğu kadar Batı kültüründen, özellikle de Avrupa sanatının Van Gogh, Cézanne ve Chagall gibi büyük ustalarından etkilenen yönetmen, Uzakdoğu ve Batı arasında bir köprü oluşturarak sanatseverleri, eşsiz imgelerden oluşan dünyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Ran, Kagemusha, Yume, Madadayo ve Umi Wa Miteita filmlerini sahne sahne betimleyen storyboard’lardan seçilen desenler, usta yönetmenin dışavurumcu yanını vurgularken, yapıtlarının sanatsal değerini de gözler önüne seriyor.

“Story-board’ları çizerken bir sürü şey düşünüyorum. Yerin çerçevesi, kişilerin psikolojisi ve duyguları, hareketleri, bu hareketleri yakalamak için gereken kamera açısı, ışık, kostümler ve aksesuarlar […] Tüm bunların özelliklerini düşünmezsem, görüntüyü çizemem. Hatta story-board’ları bunları düşünebilmek için çiziyorum desem, neredeyse daha doğru olacak. Bu şekilde, açıkça görmeden önce, bir filmdeki her sahnenin görüntüsünü saptıyor, verimli kılıyor ve kavrıyorum. Ancak o anda gerçek anlamda film çekimine girişiyorum.”
(Kurasawa)

Ziyaret Saatleri:
Salı - Cumartesi
10.00 - 19.00
Pazar
12.00 - 18.00

*Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Yer:
Pera Müzesi
Meşrutiyet Caddesi No.65
Tepebaşı - Beyoğlu - İstanbul
Tel:0 212 334 99 00

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 370
favori
like
share