Yıllardır moda, reklam ve sanat fotoğraflarıyla tanıdığımız 5 ünlü fotoğrafçı; Sıtkı Kösemen, Şenol Altun, Candaş Arın, Yağmur Kızılok ve Mehmet Erzincan’ın bu kez lomo objektifinden bakarak anı yakaladıkları rengarenk kareleri yansıtan “Arşın” adlı karma sergi 2 Mayıs’tan itibaren Lucca Art’ta…

Tarih : 2 Mayıs - 2 Temmuz 2009
Yer : Lucca Art
Şehir : İstanbul Avrupa


Lucca Art, 2 Mayıs 2009 tarihinden itibaren 2 ay süreyle lomografi tekniği ile dijitalleşen dünyaya meydan okuyan, en sıra dışı durumlarda en sıra dışı pozları yakalayan beş fotoğraf sanatçısını ağırlıyor.

Türkiye’nin önde gelen beş fotoğrafçısı Sıtkı Kösemen, Şenol Altun, Candaş Arın, Yağmur Kızılok ve Mehmet Erzincan’ın Lomografi tekniği ile Arnavutköy-Rumeli Hisarı arasında çektikleri birbirinden renkli, tesadüfi, şaşırtıcı ve kurallara meydan okuyan kareleri Lucca duvarlarında olacak. 5 ünlü fotoğrafçı, kuralları, planları, hatta netlik ve doğru kadraj gibi teknik sınırlamaları dahi reddeden Lomo’larıyla Lucca’ya varmak için arşınladıkları yolu Lucca Art’ ta sergiliyorlar.

Tüm dünyaya dalga dalga yayılan sosyo-kültürel bir harekete dönüşen lomografi akımı 1990’ların başında Viyana’da iki arkadaşın esrarengiz Rus fotoğraf makinesi Lomo Kompakt Automat’ı keşfetmesiyle başladı. Ufak renk sapmalarıyla bambaşka bir etki elde edilen bu analog fotoğraf makinesine, farklı efektler uygulayabilen yeni modellerin eklenmesiyle heyecan kazanan Lomo akımına kapılanlar arasında Moby, Robert Redford, Pulp, Underworld, Daft Punk gibi dünyaca ünlü isimler de bulunuyor.

LOMOGRAFİ’NİN 10 ALTIN KURALI

1. Nereye gidersen git, Lomo'n yanında olsun.
Yatağında, otobüste, parkta, barda; çevrendeki tüm detaylar hayatının bir parçası, kameranı yanından ayırma ve her zaman tetikte ol!

2. Her zaman kullan; gece, gündüz fark etmez!
Her saniyenin kendine has bir ışığı, rengi, ambiyansı varken, zaman kameranı ve onun kurallarını bekleyemez! Ya Lomo’nun deklanşörüne bas ve anı yakala; ya da anın elinden kaçmasına izin ver!

3. Lomografi hayatınıza bir müdahale değil onun bir parçası olsun.
Lomografi her ne kadar sahip olduğun anda hayatının önemli ve ayrılmaz bir parçası haline gelecekse de hayatının yönüne asla müdahale etmiyor! Yürümek, yemek yemek, uyumak, gülmek gibi, hayatta olduğunun eğlenceli bir işareti!

4. Belden çekim yapmayı dene!
Basit olduğu kadar olağandışı da; iyi bir fotoğraf için vizörden bakmaya ihtiyacın yok, kameranı gökyüzüne, önüne, arkana nereye istersen oraya çevir! Sınırları unut; işini şansa bırak!

5. Lomografik objelere mümkün olduğunca yaklaş!
İlgini çeken her neyse ona mümkün olduğunca yaklaş ve çek!

6. Düşünme!
Düşünmeden çekmek şüphesiz Lomografi’nin en temel prensiplerinden. Başını biraz yukarı kaldır, kameranı kaptığın gibi dışarı çık ve sokakları fethet!

7. Hızlı ol!
Sadece 10 saniye Lomografik olanla olmayan arasında önemli bir fark yaratıyor. Zamanını kurallarla, çerçeveyle, netlik ayarlarıyla harcama; her anın kendince bir farkının olduğunu bil, kendine güven!

8. Kadrajının neleri yakaladığını önceden bilmen gerekmiyor.
Lomografinin tesadüfiliğine şans tanı; unutma ki sen Lomografi için burada değilsin, O senin için burada! Lomografi sadece yaşamın keyfini sürmeye konsantre olduğunda işe yarar, bunu aklından çıkarma!

9. Aslında çektikten sonra da...
Hey bu da nesi, harika görünüyor! Beynin son hızla dönüyor, hafızan geri sarıyor. Filmin içinde neler olduğunu bilmen gerekmiyor sadece lomografların arasını oku!

10. Kuralları boşver.
Altın Oran’ı kafana takma, canın ne istiyorsa onu yap ama şimdi yap!

Yer:Lucca Art
Adres:Cevdetpaşa Cad. No: 51/A Bebek
Tel:0212 - 257 12 55

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 354
favori
like
share