Kendine özgü üslubuyla dikkat çeken uluslararası sanatçı Erica Beard ‘ın; geçmiş mistisizmi ve içindeki sanatın büyüleyiciliğiyle KAHVENİN KERAMETLERİ –COFFEE ORACLES sergisi 8 Nisan 2009 da G-Mall, Galeri G-art’da...

Tarih : 8 Nisan - 5 Mayıs 2009
Yer : Galeri g-art
Şehir : İstanbul AvrupaYüzyıllardır geleceği bilmeye çalışan insanoğlu kendiliğinden oluşan yada doğada var olan şekillerden anlamlar çıkarmaya çalıştı.Zaman geldi çanların içindeki pas lekerine bakarak kehanetlerde bulundu, zaman geldi çay fincanlarının dibinde görülenlerle kendini heyecana sürükledi Ve en mükemmel yorumu sağlayan o eşsiz telveyi keşfettiğinden bu zamana kadar kahvenin yerini hiçbirşey tutamadı.

Sosyal öğeler medeniyetlerin çekirdeğini oluştururlar. Hz.Süleyman’ın Habeşistan platosunda iyileştirme iksiri olarak hazırladığı mistik kahve çekirdeğinden beri, kahve içmek bir sosyal gelenek halini almıştır. Bir fincan kahve, ortaçağ İslam dünyasından Rönesans öncesi Avrupaya kadar, öngörülmesi zor bir şekilde, farklı sosyal ortamları kaynaştırma görevini üstlenmiştir.Çadırdaki bedeviden, aynalı Versailles koridorlarına kadar, meraklı konuklara ikram teşkil etmiştir. Osmanlı kültür hayatında da kahve, bir içecekten daha fazlasını ifade eder. Bir selamlaşmanın arkasından bir fincan kahvenin gelmesi son derece doğaldır.Bazıları tarafından altınla eşdeğer sayılabilecek koyu tortusu (çünkü orada öğrenmek istediğin geleceğin yatar) 3 kere çevirip ters döndürüldüğü zaman yeni bir başlangıca veya korkulan bir sona, kayıp eşyaya gönderme yapmaya, kısmet diye denizin dibinde görülen balığa kadar hayatımızı şekillendirir.Bu gelenek geçmişten geleceğe uzanır gider.Onun için önemsiz gözükse bile geçmiş mistisizmi ve içindeki sanatı büyüleyici bulan sanatçı Erica Beard, son sergisini fal üzerine kurguladı.

1952 Tripoli, Libya doğumlu Erica, 1974’de Lübnan New York Üniversitesinde Sanat Tarihi okudu.Kendine has üslubu ile sanat nesnesi üretiminin dışında, sanat danışmanlığı, iç mimarlık ve galeri yöneticiliği yaptı.Açtığı sergilerden bazıları şunlardır:

Coffee Oracles-Kahvenin Kerametleri sergisi 8 Nisan-5 Mayıs 2009 tarihleri arasında Galeri G-art’ta gezilebilir.

Her sergide olduğu gibi bu serginin galeri gelirnin tamamı AÇEV’e bağışlanacaktır.

Galeri hergün 11:00-20:00 saatleri arası açıktır.

Tarih:8 Nisan-5 Mayıs 2009
Yer: Galeri g-art
Adres: Küçük Çiftlik Parkı Yanı G-mall Alışveriş Merkezi
Maçka İstanbul
Tel: 0212 296 08 76

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 275
favori
like
share