Faruk Yazıcılar 'Biz,Siz.Onlar Ve Tatlı Zehir Kalıntılar' resim
sergisi Beyoğlu Sainte Pulchérie ’de! ...

Tarih : 17-26 Nisan 2009
Yer : Sainte Pulchérie Lisesi
Şehir : İstanbul Avrupa


Faruk Yazıcılar sanat yaşamı boyunca tuvaline aktardığı onlarca kimliğe şimdi yenilerini ekledi. Bu kez Elif Şafak’ın “Baba ve Piç” romanında yazın diliyle yarattığı karakterlerden hareketle onların simgelediği kimlikleri resimledi.

Kendini var etmek için kimliğini kabul ettirmeye ve bir tarafta anımsamaya bir tarafta unutmaya muhtaç görünen iki toplum yapısı içinde gelişen hayat hikâyelerinin karakterlerinden yola çıkıyor Faruk Yazıcılar. Siyasi, ekonomik, toplumsal hareketlerin, toplumun en küçük çekirdeğini oluşturan aile/akrabalık ilişkilerini nedenli etkilediğini ve bunun bireysel izdüşümlerini, kısaca sosyolojik açıdan toplumsal bilincin bireylerdeki sembolik yansımalarını işliyor eserlerinde.

Farklı ruhlar, bedenler, cinsiyet, kültürel kimlikler, akrabalıklar, özdeşlikler, rastlantılar… Geçmiş, bir tür maske görevi görüyor bugün. Kendi taraflarının şimdiye kadar ürettiği engelleri, koşullamaları, anlayışsızlıkları, tek yönlü bakma alışkanlıklarına dönüştüren karakterlerin tatlı zehir yaşamları… Farklılıkları anlaşmazlık haline çeviren “biz, siz, onlar” ayırımları ile taraf olan kuşakların aşıladığı olumsuz duygu ve düşüncelerin toplumsal bilinci nasıl zehirlediği ve bunun bireysel yansımalarını bu karakterlerle izleyiciye aktarılıyor.

Asya, Armanuş, Zeliha, Roze ve dahası… biz, siz, onlar….

17-26 Nisan tarihlerinde Sainte Pulchérie Lisesi sergi alanında gerçekleştirilecek olan “biz, siz, onlar ve tatlı zehir kalıntılar” resim sergisi Pazar günü hariç diğer günler saat 10:30-19:30 arasında izlenebilir.

Yer:Sainte Pulchérie Lisesi
Adres:Çukurluçeşme Sk. No:7 Küçükparmakkapı Beyoğlu - İstanbul
Tel: 0212 244 25 36

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 518
favori
like
share