Bir halk sanatçısının alçakgönüllüğü içinde, aynı zamanda titiz bir ressamın tualine eğildiği şekilde çalışan Titi, son sergisi HARİKALAR DİYARINDA ile Türk –İslam mitolojisinden yola çıkarak stilize ettiği, kumaşa can veren aplikeleriyle yeniden 6 Mayıs 2009 tarihinde G-Mall G-art’ta.

Tarih : 6-25 Mayıs 2009
Yer : Galeri g-art
Şehir : İstanbul AvrupaRessamın tualinde yaşattığı dünyayı Titi kumaşlarla, kumaşlarda yaşatıyor. Halk hikayeleri ve efsaneleri ile geçmişten günümüze taşınan,insanlık tarihinin kültür kaynakları olan minyatürler, camaltları gibidir burada aplikeler.Bu sergiyi heyecanla beklediğni belirten Asaf Savaş Akat, Titi’yi şöyle anlatır:

‘Milano’da doğarken kulağına “Grazia Maria Meroni” üflendiğinde yaşamının büyük bölümünü Türkiye’de geçireceğini herhalde kimse düşünmemişti. 1960’ların sonunda talihin bir cilvesi onu buralara attı. Çok sevdi, yerleşti, bir daha terketmedi. Grazia kayboldu, yerine Titi geldi. Sevgili Çiço’nun anısına ona hala benim gibi Mareşal diyenler de var.

Titi’nin dünyası renkler, çiçekler ve ışıklarla doludur. Güneşin Yalıkavak’ta batışını kuşbakışı seyretmek, ovanın, denizin, tepelerin ve adaların üstünden mavinin kırmızıya, kırmızının mora, morun siyaha dönüşmesini izlemek için Geriş’in dağını seçti. Gördüklerini, duyduklarını, kokladıklarını binbir renkli “aplikelerine” dantel gibi ördü. Bize de kumaşa can veren örtülerini, yastıklarını ve panolarını evlerimizin başköşesine taşımak kaldı.’

Türk-İslam Mitolojisinden yola çıkarak, alçak gönülü bir camaltı sanatçısı, bir nakkaş gibi titizlikle işlediği aplikeler karşımızda. Burak, sur, cennet, cehennem gibi unsurların akıcı ve renkli bir şekilde tasvir edildiği Ahval-i Kıyamet; melekler, cinler, hayvanlar, bitkiler, yeryüzündeki ilginç yerler, fantastik yaratıkların yer aldığı Acaibü’l Mahlukat; yaratılış, türeyiş, tufan, mahşer sahneleri.Bu ilginç serginin diğer önemli tarafı, Titi’nin hayatında ve sanat serüveninde çok önemli izi olan, yol göstericisi Sayın Sevim Çavdar’ın anısına ithaf edilmiş olmasıdır.

Sergi 6 Mayıs -25 Mayıs 2009 tarihleri içerisinde hergün 11:00-20:00 saatleri arası G-art’ta gezilebilir.

Galeri gelirinin tamamı AÇEV(Anne Çocuk Eğitim Vakfı) ’e bağışlanacaktır.

Tarih: 6 Mayıs -25 Mayıs 2009
Yer: Galeri g-art
Adres: Küçük Çiftlik Parkı Yanı G-mall Alışveriş Merkezi
Maçka İstanbul
Tel: 0212 296 08 76

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 325
favori
like
share