Sepang pistinde 56 tur koşulması gereken yarış, yoğun yağmuun pisti göle çevirmesi üzerine 32. turda durduruldu. Yarış durduğu anda ilk sırada yer alan Brawn GP pilotu Jenson Button birinci ilan edilirken, BMW Sauber’den Nick Heidfeld ikinci, Toyota’dan Timo Glock üçüncü, Jarno Trulli dördüncü, Brawn GP’den Rubens Barrichello da beşinci oldu. Son şampiyon McLaren Mercedes pilotu Lewis Hamilton ise yedincilikle yetindi. Dereceye giren pilotlara, yarışın yüzde 75’i tamamlanmadığı için, normalde almaları gereken puanların yarısı verildi.

Avustralya’daki ilk ayakta Brawn GP’nin arkasında kalan takımlar Malezya’dan çok umutluydu. Zira, Brawn GP’nin otomobilleri yağmurda hiç test edilmemişti. Fakat Button, ilk cepte başladığı yarışta bir kez daha beklentileri alt üst etmeyi bildi.

Avustralya’da sıfır çeken Ferrari pilotu Kimi Raikkonen, Malezya’da ise, yağmur lastiklerini çok erken takmasının kurbanı oldu.

Bu noktada, üst üste ikinci, 10 yıllık kariyerinde üçüncü zaferini elde eden Jenson Button’a ayrı bir paragraf açmak lazım. Button 2000 yılında geleceğin Nigel Mansel’i olarak Williams takımı tarafından transfer edilmişti. Fakat bekleneni veremediği için BAR Honda takımına verildi. Yapılan anlaşma gereği Button’un 2005’te Williams’a dönmesi gerekiyordu, ancak İngiliz pilot bu günleri göreceğini tahmin etmiş olsa gerek, BAR Honda’da kalmayı tercih etti. 9 yıldır hep geri planda kalmaya mahkum edilen Button, ne kadar iyi bir pilot olduğunu bu sezon fazlasıyla kanıtlayıp, tüm dünyanın alkışını aldı

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 344
favori
like
share