İzleyicisinin tiyatro mekanına girdiğinde kendisini noter binasının içindeki bir müşteri gibi hissettiği “NOTER” adlı tiyatro oyunu; Almanya - Duisburg Akzente Festivali’nde “Almanya Prömiyeri”ni gerçekleştiriyor!

Tarih : 26-27 Nisan 2009
Saat : 20:00
Yer : “Festivalcentrum”
Şehir : Almanya


Risk almaktan kaçınmayan bir tiyatro alanı yaratma hedefiyle kurulan “Ve Diğer Şeyler Topluluğu”; 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde Türkiye prömiyeri yapılan oyunu “NOTER” ile bu kez Almanya’daki tiyatro severlerle buluşuyor. Yeşim Özsoy Gülan’ın yazıp yönettiği “NOTER”in dekorunun seyirci-oyuncu alanı ayrımını bozan ve yeniden kurgulayan bir yapıya sahip olması izleyiciyi oyunun içine çekiyor.

İzleyicisinin tiyatro mekânına girdiği andan itibaren, bireyin devletle burun buruna geldiği kurumlardan biri olan noter binasının içindeki bir müşteri gibi hissettiği oyun; devlet ve kişi arasındaki boşluklar ve sessizlikler üzerine kurulu. Günümüz Türkiye’sinde farklı nedenlerle susturulan, sessizleştirilen, yeri geldiğinde öldürülen bireyin yakarışının aktarıldığı “NOTER”de, devletin bireyden üstün tutulduğu bir yapının içinde yaşananlar konu ediliyor. Noter ortamına dayanarak, bir ses ve sessizlikler bütünü olarak yorumlanan oyunda; sararmış sayfaların, eski masaların, dolapların ve bıkkın yüzlerin ardında çok garip şeyler oluyor!

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından, 26 – 27 Nisan 2009 tarihlerinde saat 20:00’de, 32. Akzente Festivali kapsamında sahnelenecek “NOTER” adlı tiyatro oyunu, Almanya’nın Duisburg kentinde yer alan “Festivalcentrum”da “Almanya Prömiyeri” ile tiyatro severlerle buluşacak.

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu” Hakkında

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu” 2001 yılında oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim Özsoy Gülan tarafından kurulmuş olan ve sahnede yeni metin, sahne teknolojileri ve disiplinler arasılık konularına odaklanan bir tiyatro topluluğudur.

2001'den beri, Yeşim Özsoy Gülan’ın yazıp yönettiği “”, “Sene 2084”, “Ev-Kakofonik bir Oyun”, “Aksak İstanbul Hikayeleri”, “Playback”, “Son Dünya”, “Noter” adlı oyunlar, yurtiçi ve yurtdışında pek çok mekanda, topluluk tarafından sahnelenmiştir.

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu”; yurt içinde, 2003 yılında Yeşim Özsoy Gülan tarafından kurulan Galataperform’dan Kenter Tiyatrosu’na, AKM Aziz Nesin Sahnesi’ne kadar pek çok sahnede oyunlarını sahneleme fırsatı bulmuştur. Topluluğun katıldığı başlıca festivaller arasında Bonn Bienali, Şimdi-Now Festivali (Berlin Hebbel Tiyatrosu) , Avrupa’dan Yeni Oyunlar Tiyatro Bienali (Wiesbaden) ve İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bulunmakta.

Topluluğun bugüne kadar aldığı ödüller arasında 2005 ve 2007 Lions Halk Jürisi Yenilikçi Tiyatro Ödülü – (“Aksak İstanbul Hikayeleri” ve “Son Dünya” adlı oyunlarla) ve Afife Tiyatro Ödülleri 2006 – Cevat Fehmi Başkut En İyi Yerli Oyun Yazarı (“Aksak İstanbul Hikayeleri” adlı oyun ile) sayılabilir.

“NOTER”

Yazan & Yöneten: Yeşim Özsoy Gülan
Dramaturji: Ceren Ercan
Dekor & Kostüm Tasarım: Bahar Uyandıran
Makyaj: Aslı Ersüzer
Işık Tasarımı: Enver Başar
Müzik Danışmanı: Alper Maral
Reji Asistanı: Lara Aysal
Sanat Danışmanı: Genco Gülan
Fotoğraf: Ali Karatuna / Alengirhane Fotoğraf

Oyuncular:
Noter: Saydam Yeniay
Başkatip: Koray Tarhan
Şahsenem Hanım: Ayşe Burcu Eren
Çaycı Osman: Özer Arslan
Selim Bey: Batur Belirdi
Erdem Güçbilmez: Mark Levitas
Melis Hanım: Buket Yanmaz
Uzaylı Teyze: Nükhet Akkaya
Ahmet: Emre Yetim
Ece: Selin Zafertepe
Elvan: Neşe Mengüloğlu

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 367
favori
like
share