Kalp yetmezliği sağ ve sol kalpte olabilir. En sık rastlananı, mitral (aort) kapakçıkları hastalığı, koroner yetmezliği ya da yüksek kan basıncı (hipertansiyon) sonucu görülen sol kalp yetmezliğidir. Sol kalp yetmezliğinde so darlığı, sağ kalp yetmezliğinde ise karaciğer büyümesi ve ödem (su toplaması) görülür.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Sol kalp yetmezliğinin ilk belirtisi solunum darlığıdır. Hareket sonucu hasta soluksuz kalır ve hastanın hareketleri sınırlanır. Solunum kesikliğinin yanı sıra hastada yorgunluk hissi vardır ve hasta hareket etmekten kaçınır. Sağ kalp yetmezliğinde, akciğerlerden gelen kan yeterli miktarda dönmediği için akciğerlerdeki kan basıncı yükselir. Böylece, vücuda gelen kan miktarı az olacağından toplardamar içindeki basınç artar. Sonuç olarak karaciğer büyür ve bacaklarda ödem belirir. Karnın sağ üst kesiminde duyarlılık vardır ve bağırsaklarla midede kan birikimi olacağından iştahsızlık, bulantı ve kusma görülür.

Akut Kalp Yetmezliği Süreci

Sol kalp yetmezliğinde hasta otururken daha rahat soluk alır. Solunum darlığı genellikle geceleri nöbetler halinde gelir. Hasta ancak oturduğu zaman rahatlayabilir. Ama solunum darlığı akciğer ödemine bağlıysa, hasta morarıp bayılabilir. Sağ kalp yetmezliğinde karaciğer büyümesi ve genellikle bacaklarda ödem başlar.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliğinde kasları kuvvetlendirici ve böbreklerden su atımını hızlandırıcı bir tedavi uygulanır. Bundan başka hasta kesin bir yatak dinlenmesine çekilmelidir. Tedavinin bir doktor kontrolunda yapılması gereklidir. Ayrıca, hasta düzenli olarak kontrol altında tutulmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 432
favori
like
share