Ördek Resimleri - Yaşam Koşulları - Türleri

[URL=http://img520.imageshack.us/my.php?image=fuligula30725.jpg]


Macar ördeği (Netta rufina)
Anatidae familyasından büyük bir ördek türü.Uzunluğu 53-57 cm.’dir. Erkek ve dişinin görünümü birbirinden farklıdır. Erkek; kızılımsı-kahverengi bir başa kırmızı gaga ve ayağa siyah boyuna enseye ve göğüse sahiptir. Uçarken göğüsten uzanan bu siyah bölge karından kuyruğu da içine alacak şekilde bir çizgi halinde gözlenmektedir. Karının yanları ile kanat altı ve omuz beyazdır. Üst kanat uçma tüylerinde beyaz bir panel bulunmaktadır. Kanat üstü uçma örtü tüyleri kahverengidir.Dişi açık kahverengidir. Dişinin boynu ile yanları beyaz ve boyun arkası kahverengidir. Gaganın üzerinden gözleri de içine alacak şekilde arkadan tepe ve enseye uzanan kahverengi bölge gözlenmektedir. Erkek gibi kanat üstü uçma tüyleri beyazdır. Gaga grimsi uç kısmı pembemsidir.
Yerli türdür. Orta ve Doğu Anadolu Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinde kuluçkaya yatmaktadır.

Erkek

[URL=http://img520.imageshack.us/my.php?image=erkek.jpg]


[URL=http://img520.imageshack.us/my.php?image=dii.jpg]

[COLOR="yellow"]DİŞİ

[COLOR="yellow"]Kılkuyruk (Anas acuta)
Anatidae familyasından bir ördek türü. Daha önceleri Dafila acuta olarak isimlendirilmiştir.Asya veAvrupa'nın kuzey bölgelerinden Kanada ve Alaska'nın ortalarına kadar ve Amerika'nın orta-batı bölgelerinde bulunur.
Bu tür kışları bulunduğu bölgelerden daha güneylere ekvatora kadar gidebilen güçlü göçmen kuşlardır. Üreme zamanları dışında toplu olarak yaşarlar göç ederlerken diğer kuş türleiyle büyük sürüler oluştururlar.

Boz ördek (Anas strepera)

Anatidae familyasından anavatanı Avrupa Asya ve kuzey Amerika olan bir ördek türü.
Uzunluğu 46-56 cm.’dir. Erkek ve dişi farklıdır. Erkekler genel olarak grimsi bir renkte olup kuyrukaltı tüyleri siyahtır. Uçarken ikincil uçma tüylerinde beyaz ve siyah renkteki panel omuz tüylerindeki kestane-kahverengimsi renk ile karındaki beyazlık göze çarpar. Gagası koyu renkte olup yeşilbaştan daha kısadır. Dişileri boz renktedir ve ikincil uçma tüylerindeki beyaz panel ve omuz tüylerindeki kestane renk uçarken göze çarpar.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1646
favori
like
share