Beyoğlu Şiir Festivali - Şiir istanbul Festivali

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Beyoğlu Şiir Festivali - Şiiristanbul dün sabah Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen basın toplantısıyla başladı. Tarih ve Toplum Bilimleri Enstitüsü Derneği ile Beyoğlu Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen etkinlik 26 Nisan’a kadar sürecek.

Toplantıda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan “Festival İstanbul’da insanların kolayca şiire ulaşamadığı yerlere ulaşmalı; kültür ve sanat halk için olmalı” dedi.
“Şiir ne kadar tabana yayılırsa toplumsal hoşgörü de o kadar artar” diyen Demircan bu nedenle şairlerin Kasımpaşa Kızılay Meydanı çeşitli üniversite ve liseler ile Kırım Kilisesi gibi farklı mekânlarda halkla buluşacağını belirtti.
Şiiristanbul Festival Komitesi Başkanı Salih Zeki Tombak da etkinliğe 33 ülkeden 45 şairin katılacağını vurguladı. Tombak Avusturalya Bolivya gibi uzak ülkelerden şairlerin yanı sıra Saraybosna Şiir Festivali’nden Hacem Haydareviç gibi isimlerin de etkinliğe katılacağını kaydetti. Tombak Türkiye’den de ilk Kültür Bakanı Talat Sait Halman Hilmi Yavuz ve Haydar Ergülen gibi şairlerin etkinliklerde yer alacağını belirtti.
GS taraftarı Avusturalyalı şair!
Avusturalyalı şair Robyn Rowland ise festival katılımcılarının dil renkliliğini bir kilime benzeterek “Geldiğimden beri Arapça’dan İspanyolca’ya çeşitli dillerden sohbetleri dinlemek beni çok mutlu etti. Ben maalesef sadece İngilizce biliyorum ama buradaki genç gönüllü çevirmenler sayesinde farklı ülkelerin şiirleriyle tanışabileceğim” dedi. Rowland 15 yaşındaki oğlu Tully’nin Galatasaray hayranı olduğunu hatta kendi saçlarının da bu yüzden sarı ve kırmızı olduğunu belirtti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 254
favori
like
share
duygulu43 Tarih: 27.04.2009 15:20
paylaşı için teşekkürler canım