Halil Mutlu yine göğsümüzü kabarttı.. 84. Avrupa Erkekler Halter Şampiyonası'nda, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu sporcumuz 62 kiloda 3 altın madalya kazanarak Avrupa Şampiyonu oldu..

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da devam eden şampiyonada 62 kiloda podyuma çıkan Halil Mutlu, koparmada ilk hakkında 135 kiloyu kaldırdıktan sonra ikinci hakkında 140 kiloyu kaldırdı. Üçüncü hakkını kullanmayan Halil Mutlu koparmada altın madalyanın sahibi oldu. Bu kiloda ikinciliği 132.5 kiloluk kaldırışıyla Rumen Adrian Jigau elde ederken, bronz madalyayı yarışma tartısı farkıyla aynı kiloyu kaldıran Bulgar sporcu Sevdalin Angelov elde etti.

Halil Mutlu, silkmedeki ilk hakkında 165 kilo, 2. hakkında 167.5 kiloyu kaldırdı. Mutlu altın madalyayı garantilediği için 3. hakkına çıkmadı ve müsabakayı 167.5 kiloyla tamamlayarak altın madalyayı kazandı. Silkmede ikinciliği 165 kiloluk kaldırışıyla Bulgar sporcu Sevdalin Angelov, üçücncülüğü ise Rumen Adrian Jigau 162.5 kiloyla elde etti.

Toplamda ise 307.5 kiloya ulaşan Halil Mutlu 3. altın madalyasına uzanırken, toplamda Halil'in ardından Bulgar Sevdalin Angelov 297.5 kiloyla ikinci, Rumen sporcu Adrian Jigau ise 295 kiloyla üçüncü oldu.

Notlar...
Halil Mutlu silkmede ilk hakkını denemek üzere podyuma çıktığı sırada bazı Bulgar seyircilerin ''Sen Bulgarsın'' şeklinde bağırmaları üzerine Halil Mutlu eliyle hayır işareti yaparak, mayosunun göğsündeki ay-yıldızı öptü.

Halil Mutlu'ya madalyalarını eski Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Naim Süleymanoğlu verdi. Ödül törenin ardından Mutlu ve Süleymanoğlu seyirciyi selamladılar.

Halil Mutlu daha sonra basın toplantısında yaptığı açıklamada, Bugünün Müslüman alemi için çok önemli bir gün olduğunu belirterek, ''Biz mübarek Mevlit Kandili'ni kutluyoruz. Böyle bir mübarek günde, bu 3 altın madalya çok daha anlamlı oldu'' dedi.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 622
favori
like
share
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.04.2005 10:05
HALIL BUNU HEP YAPIYOR
kurtjara Tarih: 22.04.2005 07:56
Bulgaristan'daki Avrupa Halter Şampiyonası'nda rakiplerini podyumdan silen Halil Mutlu, sakat çıktığı müsabakalarda 3 altın madalyanın sahibi oldu.
Türkiye'den ayrılmadan 3 hafta önce arka adalesindeki lifler kopma noktasına gelen Mutlu, müsabaka gününe kadar doktor kontrolleriyle hazırlığını sürdürdü. Son antrenmanında yarışmaya karar veren Cep Herkülü, birincilik kürsüsüne çıkarak, kariyerine yeni bir zafer daha eklemeyi başardı.
Spor yaşamını riske attığını itiraf eden Halil Mutlu, "Liflerin 3'te 2'si kopmak üzereymiş. Ciddi bir tedaviden geçtim. En çok istediğim 4. Olimpiyat Şampiyonluğu'nu tehlikeye attım, ama Bulgaristan'daki görevimi de yerine getirdim" dedi. Bulgar taraftarların, basında çıkan haberlerden etkilendiğini söyleyen Cep Herkülü, "Bulgaristan basını, beni Türkiye'de değil de, orada yetişmişim gibi gösterdi. Türk olduğumuz için zamanında sokağa çıkamadığımız bu ülkede, çok büyük başarıları görünce kabullenemiyorlar" ifadesini kullandı.
xERSANx Tarih: 21.04.2005 22:44
Helal Olsun Halil Mutluya

Tesekkürler Arkadasim ellerine saglik
puslukurt Tarih: 21.04.2005 12:24
Hadi hayırlısı genç halterçilerimize.....
lazcop Tarih: 21.04.2005 11:51
helal olsun halile
kurtjara Tarih: 21.04.2005 10:05
Şampiyonların gözü yüksekte


Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nın ilk gününde podyuma çıkıp 3 altın madalya kazanan Sedat Artuç ile 3 gümüş alan Erol Bilgin, gözünü Dünya Şampiyonası’na çevirdi.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda 56 kiloda 3 altın madalya kazanan Sedat Artuç ile 3 gümüş madalya alan Erol Bilgin, yeni hedeflerinin Katar’da yapılacak Dünya Halter Şampiyonası’nda kürsüye çıkmak olduğunu söyledi.

29 yaşındaki tecrübeli sporcu Artuç, haltere annesinin isteği doğrultusunda başladığını belirterek, “Televizyonda annem Naim Süleymanoğlu’nu izlerken bana, ‘Sen de böyle şampiyon sporcu ol.’ derdi. Ben de çalıştım ve bugünlere geldim. 14 yıldır bu sporu yapıyorum. Şimdi hedefim önce dünya şampiyonluğu ardından da 2008 yılında Pekin’de olimpiyat madalyası.” dedi. Kazanılan madalyaların titiz bir çalışmanın ürünü olduğunu vurgulayan Artuç, bu başarıyı elde edeceklerine inanarak ve çok çalışarak Sofya’ya geldiklerini söyledi. Altın madalyaları Türk milletine armağan ettiğini belirten başarılı sporcu, “Bulgaristan’da yaşayan Türkler şampiyonanın yapıldığı salona gelip bize inanılmaz destek verdi. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Onların alkışları ve tezahuratları beni motive etti.” şeklinde konuştu.

Kilo problemleri sebebiyle günlerce yemek yiyemediklerini ve aç kaldıklarını belirten Artuç, ilk gün podyuma çıkıp madalyayla inmelerinin takımı ateşlediğini söyledi. Koparmada üçüncü hakkını şampiyonluğu garantilediği için kullanmadığını söyleyen Artuç, en büyük mutluluğu da Erol’un ikinci olmasıyla yaşadığını söyledi. 2004 Atina Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan Sedat Artuç, 56 kiloda Halil Mutlu ile başlayan madalya serisinin Türk halteri adına hem kendisi hem de Erol ile birlikte uzun yıllar süreceğine inandığını belirterek, “Erol daha 18 yaşında ve büyük bir yetenek. Önümüzdeki yıllarda da bu kiloda yarışacak. Diğer sporcular madalya için daha çok bekleyecek gibi görünüyor.” dedi.

18 yaşında büyüklerde ilk Avrupa şampiyonluğunu kazanan Erol Bilgin ise, Kütahya Lisesi son sınıfında öğrenimini sürdürüyor. Gençlerde Avrupa şampiyonluğu ve dünya ikinciliği bulunan Bilgin, Sofya’nın ardından 20 gün sonra Kore’nin Pusan kentinde yapılacak Dünya Gençler Şampiyonası’na katılacak. Bilgin, henüz yolun başında olduğunu belirterek, “Türkiye’ye daha çok madalyalar kazandıracağım. Pekin’de ilk olimpiyat altınımı boynuma takacağım.” diye iddialı konuştu. Sedat Artuç, Erol’un kendisi ile aynı kiloda yarışması ile ilgili olarak da, “Beni geçecekse Erol geçsin.” dedi.

Şampiyonada bugün erkeklerde 69 kiloda Ferit Şen, bayanlarda ise 75 kiloda Ümmühan Uçar, 69 kiloda Gülşah Bayraktar podyuma çıkacak. İki madalyalı halterci, Sofya sokaklarını gezerken tarihi güzelliklerden etkilendiklerini söyledi. Sofya sokaklarının İstanbul’a çok benzediğini belirten iki sporcu, Osmanlı’dan kalan tek cami olma özelliğini koruyan tarihi Kadı Seyfullah Efendi Camii’ni ziyaret edip takım arkadaşları için dua etti.
puslukurt Tarih: 21.04.2005 08:06
Gerçekten ALTIN ADAM helal olsun ona... Bu güzel bilgiler için teşekkürler.
kurtjara Tarih: 21.04.2005 07:44
Halil Mutlu rakipsiz bu gidişle Halil'e rakip aranacak! Teşekkürler Halil Mutlu.