iDANS 2: Zamanın Dansı - Dansın Zamanı

[URL=http://img91.imageshack.us/my.php?image=idansposter.jpg]


Kaynak : [url]www.biletix.com[/url]
Tarih: 16-17 Mayıs 2009
Yer:İstanbul Modern Sanat Müzesi

iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali’nin ikincisi, Bimeras Kültür Vakfı’nın organizasyonuyla 6 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında İstanbul’un çeşilti mekanlarında gerçekleşecek. Bu sezon “zaman” kavramı üzerine yoğunlaşan festival, 20 ülkeden 40 kadar uluslararası projeye evsahipliği yapacak. Festival ayrıca İstanbullu koreograflardan seçmelerle 22-24 Mayıs haftasonunda “Yerel Saat” adlı bir özel program içeriyor. iDANS, sahne performansları, video yerleştirmeleri ve sanatçı buluşmalarının yanı sıra festivalin kavramsal çerçevesiyle ilgili uluslararası bir konferans da düzenliyor. Sunum ve sunum/performanslar içeren konferans, 16-17 Mayıs 2009 tarihlerinde İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde gerçekleşecek. Derin düşünce ve keyfî olmayan bir keyfi buluşturan iDANS’ın açılımları en güzel ifadesini, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da festival buluşma noktasındaki muhabbette gerçekleştirecek...

Festival boyunca sahne sanatlarında zamanın nasıl örüldüğü ve söküldüğü; performansın gelip geçiciliğinden ötürü zamanla olan varsayılan kırılgan ilişkisi; dansta bireysel ve kollektif belleğin alışverişleri; dans/performansta tarihyazımı ve belgelemenin sorunları, sanatsal, felsefi, tarihsel, sosyolojik ve matematiksel vektörlerden incelenecek.

Zamanın önceden belirlenmiş bir yapı değil de toplumsal olarak inşa edilen bir düşünce ve eylem kategorisi olduğu önermesini izlersek, “çağdaş dans” sahasına ve bu sahaya dahil olmak isteyen oyuncuların danstaki “zamansallığı” performatif olarak nasıl kurguladıklarına bakma zamanı değil mi? Zamansallık günümüz dans yaratımı ve araştırmaları alanında neye karşılık geliyor? Gösteri sanatlarında zaman kavramı dönemsel bir gösterge değilse sosyolojik, biçimsel ya da yöntemsel bir sorun mudur? Bir beden teknolojisi olarak koreografi zamanın ilişkisel, süresel ya da tekrar eden eylemler yoluyla akümülasyonunu ya da çözümünü nasıl örgütler? iDANS bu sorulara getirilen farklı açılımları ve bunların zaman ve mekana göre çeşitlilik gösteren etkilerini, kuvvetlerini ve hareketlerini sunmayı hedefliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 255
favori
like
share