Spastik Çocuk :
Halk dilinde ve uluslararası dilde kolayca anlaşılabileceği için, beyin hasarı olan çocuklara böyle isim vermek adet olmuştur.
Gebelikte, doğum sırasında veya doğumdan sonra çocuğun beyninde özellikle hareketleri idare eden hücrelerin hasar görmesinden olur.
Bu olaya uluslararası dilde (Cerebral Palsy) "beyinden kaynaklanan hareket özrü" denir.
Bütün dünyada özürlü çocuk grupları arasında en fazla sayıda olanıdır.
Spastik kelimesi, bu hareket özrünün türlerinden biri için kullanılır.Türlerdeki görünüş ve arızaları ayırt etmeden böyle çocukların hepsi için (Spastik) deyimi günlük konuşmalarda ve gazetelerde kullanılagelmiştir.
Spastik : Kasılı demektir.Hareketlerini istediği gibi yapmasına engel olan bir kas kasılması çocuğun özel bir görünümüne sebep olur.

Bu hasar nasıl meydana gelir?
-Gebelik döneminde geçirilen hastalıklar, özellikle döküntülü hastalıklar (kızamık, kızamıkçık), kullanılan bazı ilaçlar, düşme, çarpma ve yaralanmalar yani kazalar, kan uyuşmazlıkları,
-Doğum sırasındaki güçlükler, erken veya geç doğum, bebeğin oksijensiz kalması (asfiksi), bebeğin kaza ile bir darbe yemesi,
-Doğumdan sonraki devrede ateşli ağır beyin ve beyin zarı hastalıkları, kazalar, ağır ve uzun süren sarılık,
Çocuğun beyninde zedelenmeye sebep olabilir.

Spastik Çocukların Eğitimi
Spastik çocuğun doğumundan itibaren bir çok sorunu vardır. Bu sorunlar aile ve çocuk için yaşamı güçleştirir. Bu nedenle erken tanı ve problemlerin en iyi şekilde tanımlanması çok önemlidir. Bilinçli ve bilimsel yaklaşımlar ve aile iş birliği spastik çocuğun yaşamını kolaylaştırır. Spastik çocukların bağımsız yaşam sürmeleri ve topluma kazandırılabilmeleri için problemlerinin en aza indirilmesi gerekir. Bu da çok yönlü rehabilitasyon programı (eğitim) ile gerçekleştirilebilir. Ancak rehabilitasyon programı serebral palsinin şiddetine, şekline ve diğer hastalıkların olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Rehabilitasyon programı düzenlenirken tüm bunlar düşünülerek program her çocuk için farklı olarak düzenlenir.

Rehabilitasyonun amacı: Öncelikle çocuğun kendi kendine yetebilmesi için çalışmalar yapmaktır. Bu günlük yaşam egzersizleri olarak adlandırılır, günlük yaşam egzersizlerini başaramayan çocuk ileride bağımsız olabilmeyi öğrenemeyecektir. Bu nedenle ilk adım günlük yaşam egzersizlerini öğrenmektir. Bunlar giyinme, beslenme, tuvalet eğitimidir. Bütün bunları kazanabilmesi için çocuğun doğumundan itibaren aileye eğitim vermek ve spastik çocuğun eğitimi konusunda aile ile iş birliği içinde çalışmak gerekmektedir. Spastik çocuğun fiziksel engeli yanında görme, işitme, konuşma ve zeka problemleri olabilir.

Eğitimde amaç: Fiziksel engelin, işitme, görme, konuşma, zeka sorunlarının getirdiği kısıtlılığı en aza indirebilmektir. Spastik çocuğun eğitimine ev programı ve aile eğitimi ile başlanır, daha sonra el göz koordinasyonu sağlanması ile devam edilir. Günlük yaşam egzersizleri verilir. Daha sonra işitme konuşma terapisi, zeka eğitimi yapılır.
Ülkemizde bedensel engelli çocukların önemli bir kısmını spastik çocuklar oluşturuyor. Diğer bir adı "serebal palsili" olan bu hastalık, beyin hasarları sonucu oluşuyor. Ancak bu çocukların bir kısmında zeka tamamen normal şekilde gelişiyor.

Zeka geriliği hastalığın en ağır durumunda görülüyor
İ. Ü. Çocuk Sağlığı Enstitüsü Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'ında çalışmalarını sürdüren Prof Dr. Mine Çalışkan, spastik çocukların, vücudundaki, kol ve bacağındaki kasılmalar nedeniyle, istemli bir hareketi yapamayan çocuklar olduğunu vurguluyor. Bu çocukların kasları özellikle küçük yaşlarda, beklenenin aksine gevşek olabiliyor, ancak bir hareketi yapmak istediklerinde kasılma ortaya çıkıyor ve bunun sonunda çocuk beklenen hareketi yapamıyor. Ayrıca spastik çocukların bir kısmında ifade, yani konuşma güçlüğü görülüyor. Anlamaları normal olduğu halde bu çocukların zeka özürlü oldukları düşünülür. Oysa spastiklerde, sadece hastalığın en ağır şeklinde, yani vücudun her tarafının tutulduğu durumlarda zeka geriliği olduğu biliniyor.
Anne karnında ve doğum sürecinde bazı negatif olaylar beyini etkiliyor
Anne karnında, doğum anında ve doğum sonrasında negatif gelişen olaylar, hızla büyüyen beyni etkiliyor. Prof. Dr. Çalışkan konuyla ilgili şunları söylüyor; "Hamilelikte annenin çeşitli ateşli mikrobik hastalıklar, kanamalar, çoğul gebelik ve yüksek tansiyon gibi durumlar yaşaması, sorunlu çocuk doğurma riskini artırıyor.

Ayrıca, zor doğumlarda bebeğin oksijensiz kalması, acil sezaryen ve erken doğum, doğum sonrasında bebeğin havale geçirmesi, mikrobik hastalıklar, yüksek sarılık değerleri, kuvöz bakımının gerekmesi de önemli risk faktörlerini oluşturuyor. Bu faktörlerden biri veya birkaçını yaşamış bebeklerin gelişiminin, çocuk doktorları tarafından mutlaka izlenmesi gerekiyor."

Fizik tedavi iyi geliyor
Dünyada spastik çocukların tedavisi konusunda kabul görmüş tek yöntem; fizik tedavi. Çocuk nöroloji bölümlerinde ya da spastik çocuklarla ilgilenen kurumlarda, eğitimli fizyoterapistler tarafından, çocuk ve aile, belirli aralıklarla kontrole çağrılıyor. Fizik tedavinin yanısıra; gereken vakalara bireysel eğitim, algı, dikkat ve konuşma eğitimi de veriliyor.ma
Saat: 11:00
Konuşmacı: Prof. Dr. Memet Özek, Doç. Dr. Şeref Aktaş, Fzt. Özcan Kalkan
Konu: Spastik Çocuklara Güncel Tedavi Yaklaşımları
Yer: Yenimahalle Semtevi
Adres: 2428 Sok. No:39 (Karatay Lisesi Yanı) YENİMAHALLE / ANTALYA

Bilgi için: Seylan Doğan (242) 312 95 60
Zeynep Akay (216) 544 39 76
__________________

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1762
favori
like
share