sünnet sonrası çıkabilecek hastalıklar - tedavi yöntemleri


[COLOR="orange"]Kanama
Ağrı
Şişlik ve morluk
Küçük Tuvalet Yapmama
Pansumanın Düşmesi
Pansumanın ıslanması
Pansumanın yapışması
Enfeksiyon


[COLOR="orange"]Kanama : Doğru yapılan sünnetten sonra kanama olmaması gerekir. Ancak bir şekilde olsa bile aşırı olmadığı sürece kompresyonla kontrol edilir. İnatçı kanamalarda dikişle kanama durdurulur.
[COLOR="orange"]Ağrı : Sünnetten yaklaşık 2 saat sonra başlar. 15-30 dakika sonra verilen ağrı kesicilerin etkisi ağrıyı durdurur. Nazlı çocuklarda veya büyükleri aşırı tedirgin olan çocuklarda ağrı şikayetleriyle buna bağlı olarak gelişen panik ve kaygı duygusu daha belirgindir ve daha uzun sürer.Ağrı kesici ilaç ilk 2 gün 6 saatte bir daha sonraki günler ağrısı olduğunu söyledikçe içirilmelidir.


Küçük Tuvalet Yapamama : Oğlunuz en geç 12 saat içinde küçük tuvaletini yapmalıdır. Sünnetten önce var olan yapışıklığı açtığımız çocuklarda küçük tuvaletini yaparken çok hafif yanma olabilir. Bazı çocuklar yanma olacağından veya sünnet yarasının ağrıyacağından korkabilir Bu çocukların küçük tuvaletini yapması gecikebilir.

Kızarıklık Şişlik ve Morluk: Bazen uyuşturucu iğnelerin yapıldığı noktalarda küçük morluklarpenis başında hafif şişlik ve kızarıklıklar olabilir. Bunlar normal olup ilerleyen günlerde tamamen kaybolur.


Pansumanın erken çıkması: Hiçbir sorun teşkil etmez.Tekrarlanması gerekmez. 24 saat kalması şişliği engeller.


[COLOR="darkorange"]Pansumanın ıslanması: Önemli bir problem değildir. İdrar tıbbi olarak steril olduğu için yaranın iyileşmesine olumsuz etki etmez.


[COLOR="darkorange"]Pansumanın yapışması: Genelde sünnet derisinde yapışıklık olan çocuklarda sargı bezi penis başına yapışırBu durumda pansumanın üzerine distile su dökülerek yarım saat yumuşaması beklenilir.Daha sonra rahat bir şekilde sargı alınır. Bu durum artık çok nadir görülmektedir çünkü sünnetin sonunda merhem emdirilmiş sargı bezleriyle pansuman yapılmaktadır.Tekrar pansuman yapılması gerekmez.


[COLOR="darkorange"]Enfeksiyon: Sık rastlanmaz sünnet derisi yapışık olan çocuklarda yapışan bölgelerde ve genellikle penisin alt kısmında sarı akıntılı bir görüntü olur. Bu hal enfeksiyon (iltihap) değildir. Normal yara iyileşmesi sürecidir. Penis çok kanlı bir organ olduğu için enfeksiyon olma ihtimali zayıftır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11109
favori
like
share
byHaktan Tarih: 10.06.2009 03:22
Yaralanmanın çeşidine bağlıdır bu durum.
Genital bölgenin gördüğü zararla doğru orantılıdır.
Yaralanmadan kastını tam açıklasan daha net bilgi vermeye çalışacağım.
Enfeksiyon kapmaması için yaralanmanın çeşidine bağlı olarak pansuman yapılmalıdır.
Ayrıca ilaç takviyesi de gerektirebilir.
tankam Tarih: 10.06.2009 00:13
sunnet derısı nın penısden ayrılmasından sonra olusan yaralanma ne kadar zaman ıcınde gecer ve yaralrın enfeksıyon kapmaması ıcın ne yapmak gerekır ?
tankam Tarih: 10.06.2009 00:10
tsk ederız