bozova nerede - bozova neresidir - bozova hakkında

Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir. Şanlıurfa ya 38 Km uzaklıktaki 26000 nufuslu ilçedir. Yaslıca beldesi ne 10km. Atatürk barajına 17 Km uzaklıktadır. Atatürk barajı bu ilçe sınırlarındadır, baziki ovası harran ovasına rakiptir, tarım ürünleri kalite bakımından urfanın en kaliteli mamuleridir. Bozova, aynı zamanda Antalya'nın Korkuteli ilçesine bağlı bir beldedir. Bulunduğu coğrafyada 20'ye yakın köyün bulunduğu verimli arazinin adı da Bozova'dır. Bozova'nın bundan önceki adı Zivint'tir. Yaşlılar hala Zivint sözcüğünü kullanırlar. Köyde henüz kazılmamış Sibidion antik kenti vardır ki, beldenin bundan önceki ismi olan Zivint, büyük olasılıkla buradan gelmektedir

Bozova ve çevresi Asurlular döneminde Asuranianu Romalılar ve Ermeniler döneminde Tormenapa Araplar döneminde Telhüvek Türkmenlerin Yaylak olarak isimlendirilmiştir. Bozova MÖ 7250-5500 yerleşmelerine rastlanılmıştır. 1982 yılında Şanlıurfa Müzesi Müdürlüğü’nce Bozova’ya bağlı Şaşkan (İğdeli) köyü yakınlarındaki küçük ve büyük Şaşkan höyükleri arasında kalan arazide yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen bulgulardan bölgenin ilk defa günümüzden 7000 yıl önce toprağa bağlanan insanlar tarafından iskan edilmeye başlanıldığı anlaşılmaktadır.
Kalkolotik dönem (5500-3200) buluntuları; Bozova’ya bağlı Kurban Höyük Lidar Höyük ve Siverek İlçesine bağlı Hasek Höyük kazılarında tespit edilmiş ayrıca aynı kazılarda ilk Tunç Çağına ait (MÖ 3200-1800) çok sayıda değerli eserler ele geçirilmiştir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3794
favori
like
share