İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı "Türkiye Üniversiteleri Tiyatro Şenliği", 16-30 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor..

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin koordinasyonunda düzenlenen “Türkiye Üniversiteleri Tiyatro Şenliği”, 16-30 Mayıs 2009 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin dört bir yanından 90 tiyatro topluluğunun başvurduğu şenlik kapsamında, oyun gösterimleri, atölye çalışmaları, söyleşiler, paneller ve özel bir sempozyum düzenleniyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın,ilk ayağını Nisan 2008’de İstanbul’daki üniversitelerin katılımıyla gerçekleştirdiği Tiyatro Şenliği’nin ikinci ayağıolan“Türkiye Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” İstanbullularla buluşuyor.

Türkiye’nin farklı noktalarından 90 üniversite tiyatro topluluğunun başvurduğu şenlik, zengin yan etkinliklerle 16-30 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul’daki çeşitli sahnelerde gerçekleştiriliyor. Üniversitelerarası tiyatro şenliklerinin yaygınlaşması ve İstanbul’u genç tiyatro hareketinin belli başlı merkezlerinden biri haline getirilmesi amacıyla düzenlenen şenlik, üniversite tiyatroları için önemli fırsatlar sunuyor.

Ajansın Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin koordinasyonunda gerçekleştirilen tiyatro şenliği kapsamında, gösterimler ve atölye çalışmalarıyla eşzamanlı düzenlenecek iki günlük bir sempozyum da yapılıyor. Tiyatro eğitimi alanında mevcut sistemi tartışmaya açan, ileriye dönük yapılanmalar üzerine odaklanan sempozyumda sunulan bildiriler kitap haline getirilecek. Etkinliklerin ise şenlik boyunca gençler tarafından çıkartılacak “Sahne Kapısı” adlı günlük bir gazeteyle belgelenmesi sağlanıyor.

2010 yılında “Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” olarak gerçekleştirilecek etkinliğin, Avrupa ve Türkiye’deki üniversitelerde faaliyet gösteren tiyatro topluluklarının oyunlarına ev sahipliği yapması planlanıyor.

Şenlik programı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Danışma Kurulu’nun değerlendirmeleriyle şenliğe katılacak toplulukların belirlenmesinin ardından, Nisan ayının ilk haftasında açıklanacak.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 298
favori
like
share