12. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle 5 - 20 Mayıs tarihleri arasında seyirciyle buluşuyor...


12. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle 5 – 20 Mayıs tarihleri arasında seyirciyle buluşuyor. Bugüne dek, başta Türkiye’den ustalar olmak üzere Japonya’dan Arjantin’e, Norveç’ten İran’a geniş bir yelpazeden 150 grubun kukla ve gölge tiyatrosu yorumlarını izleyiciyle buluşturan festival, bu yıl da yine pek çok ilke imza atacak

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin desteğiyle düzenlenen Kukla Festivali, 5 – 20 Mayıs tarihleri arasında, Fransız Kültür Merkezi, Kukla İstanbul, Taksim Meydanı, Mecidiyeköy’de Profilo Kültür Merkezi, Sultanahmet Meydanı ve Kadıköy yakasında da Caddebostan Kültür Merkezi, Ümraniye Meydan Alışveriş Merkezi’nde ilgiyle izlenecek gösterilere ev sahipliği yapacak. Festival, bu yıl, Türk Tiyatro Tarihi’nde bir mihenk taşı, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun yaşamasına önemli katkılar sağlayan Prof. Dr. Metin And anısına ithaf edilmiştir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı kültürlerden, modern ve geleneksel kukla örneklerinin sahneleneceği festivalde ayrıca Larry Read tarafından hazırlanan belgesel filmde Endonezyalı bir gölge oyunu sanatçısı ve Metin Özlen’in Karagöz yapım ve oynatım tekniği gösterilecek. Ayrıca Türkiye’deki Karagöz sanatçıları üzerine hazırlanmış üç ayrı belgesel film (Gölge Ustası Gölgenin Canı, ve Hayal) gösteriminin yanı sıra kentin çeşitli bölgelerinde yapılacak atölye çalışmaları ve Akdeniz Kuklası Sempozyumu da ilgi çekecek.

Bu yıl festivalde Fransa, Rusya Federasyonu, Macaristan, İspanya, İspanya/Brezilya Ortak Yapımı, Japonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Yunanistan, İran, İtalya ve Türkiye’den seçkin gruplar katılıyor. Birbirinden farklı teknik ve yorumları içeren 10 ülkeden 16 yabancı ve Türkiye’den de 5 topluluktan 7 gösteri programı zenginleştirecek.

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nin Genel Sanat Yönetmenliğini yürüten ve 33 yıldan bu yana Kültür Mirasımız Karagöz oyunlarını çağdaş yorumla yazıp sahneleyen Cengiz Özek, 5 kıtada, 25 ülkede, 75 şehirde geleneksel Türk Tiyatrosu özelliklerinden hareketle yazdığı çağdaş oyunlarıyla gösteriler yaptı ve yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda UNIMA (Uluslararası Kukla Birliği) üyesi de olan Özek, Festival kapsamında Büyülü Ağaç ve Çöp Canavarı adlı oyunlarını Türkiye adına seyirci ile buluşturacak.

İstanbul’da bir kukla devi: Philippe Genty
5 Mayıs 2009 Salı günü başlayacak olan festivalin öne çıkan ismi Philippe Genty. Festival dünyaca ünlü Fransız Kuklacı Philippe Genty Topluluğunu Türk izleyicisiyle ilk kez buluşacak olan “Zigmund Follies” adlı oyunlarıyla ağırlayacak. Objelerin fantastik dili üzerine çalışmalarını sürdüren Philippe Genty, dans, ışık, obje, hareket ve tiyatroyu bir arada kullanıyor ve bunu ustalıkla yaparken seyirciyi adeta büyülüyor. Philippe Genty Topluluğu festival bünyesinde İBB Şehir Tiyatroları Yeni Harbiye sahnesinde 12-13-14 Mayıs tarihlerinde 3 gün süreyle atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Akdeniz Kuklası Sempozyumu
Festival bünyesinde 5-6 Mayıs 2009 tarihlerinde İstanbul Modern’de Akdeniz Kuklası Sempozyumu gerçekleşecek. Sempozyumda “Akdeniz’de Kukla Geleneği”, “Karagöz ve Akdeniz Kuklasına Etkisi”, “Akdeniz’de Kukla Etkileşimi” ve “Akdeniz Kuklası ve Toplum - Dün ve Bugün” adlı başlıklar altındaki konular tartışılacak.

Festival hakkında detaylı bilgiye;
[url]www.istanbul2010.org[/url]
[url]www.istanbulkuklafestivali.org[/url]
[url]www.istanbulpuppetfestival.com[/url]
ve Kukla İstanbul
Tel: 0212 243 47 04- 0212 243 06 02 numaralı telefonlarından ulaşılabilir.
Festival biletleri, Biletix’ten ve oyunlardan bir saat önce salon gişelerinden temin edilebilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 281
favori
like
share