Tatilde spor yapmak, çocuklara yeni okul yılı için güç kazandırırÇocuklar kendilerini çok sık spordaki başarıları üzerinden tanımlarlar ve bu konuda başarısız olan, dışlanır. ‘Çürük’, ‘yağ torbası’, ‘muhallebi’, hareketsiz ve fazla kilolu kızlar ve erkekler yaralayıcı yorumların ve de bir takıma hep sonuncu olarak seçilmenin üzüntüsüyle yaşarlar.

Yüzme dersi dehşete dönüşür; spor kabus olmaya başlar. Çocuklar acı çeker, aileleri de onlarla birlikte acı çeker. Bu nedenle yaz tatili kondisyonu “birlikte” yükseltmek için iyi bir fırsattır.

Unfallkasse Hessen (Kaza Kasası), günlük tatil yaşantısına kolaylıkla dahil edilebilecek birkaç tavsiyede bulunuyor.

Aile kondisyonunu arttırmak için tüyolar:

Rolleri değiştirmek: Çocuğunuzu ‘şahsi kondisyon hocanız’ olarak tayin edin. Birlikte bir spor programı hazırlayın, mesela bu bir haftalık olabilir. Çocuğunuz, bu iyi niyete uymanız konusunda sizin bekçiniz olacak. Örneğin hafta sonunda yüzmeye gidilebilir.

Veya; büyükanne bir dahaki sefere otomobil ile değil, bisiklet ile ziyaret edilecek. Büyük mağazalarda ‘yürüyen merdiven yerine merdivenler’ kullanılacak.

Bir sonraki haftada ise siz çocuğunuzun ‘şahsi kondisyon hocası’ rolünü üstleneceksiniz. Sonraki hafta roller yine değişecek.

Oyun parkı: Çocuğunuz sizi oynamak için en sevdiği oyun parkına götürebilir.

Aşağı yukarı beş yaş ve üstü olan çocuklarla birlikte yemeği planlayabilirsiniz. Çilek ile ilgili kim en iyi fikirlere sahip? Kim en az kalorili tatlıyı hazırlayabilir?

Sinirleri bozmama anlaşması: Akşamları ebeveynler ve çocuklar çoğu zaman yorgun ve gergin olurlar. Burada bir sinir bozmama anlaşması faydalı olabilir: Anne ve baba hafif bir akşam yemeği hazırlarken, haftanın üç akşamında çocuklar odalarını toplarlar.
Haftanın iki akşamında ise roller değiştirilir – bırakın çocuklarınız size yemek konusunda akıllarına neler gelebileceğini göstersinler.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 666
favori
like
share