Çocukların harekete ihtiyacı varÇocuk jimnastiği, çocukların hareket kabiliyetini (motorik) geliştiren temel eğitimdir.

Başka hiçbir sporda olmadığı kadar, tüm önemli motorik temel beceri ve yetenekleri geliştirir.

Koşmak, atlamak, atmak, sallanmak, asılı ilerlemek, yuvarlanmak ve tüm vücut ekseni etrafında dönmek. Bu nedenlerden dolayı, çocuk jimnastiği, Alman Jimnastik Federasyonu çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Alman Jimnastik Federasyonunu ülke genelindeki kulüplerinde, toplam 1,7 milyon çocuk eğitmektedir.

Neden Jimnastik:

Çocuklar hareket etmek ister, çocuklar sürekli hareket halindedir, çünkü hareket onların tüm kişisel gelişimi için en temel ihtiyaçlardan biridir.

Hareket davranışları, çocukların sadece motorik ve bedensel gelişimlerini değil, bunların yanında duygusal-psikolojik, sosyal ve algılama gelişmesini de etkilediği bilinmektedir. Ruhsal gelişim bile çocuk yaşlarda genel olarak hareket ve algılama mekanizması sayesinde gelişir.

Hareket uyarıları doğrudan sinir sisteminin gelişmesini ve yayılmasını destekler. Bu sayede, düşünebilmek için şart olan, beyinin çeşitli bölgelerinin haberleşmesi sağlanmaktadır.

Çocuklarımızın günlük hayatında hareket etme imkânları maalesef giderek azalıyor. Çoğu zaman anaokuluna, okul veya boş zamanlarındaki aktivitelere araba ile götürülüyorlar. Yaşadıkları çevrelerde oynamaya ve istedikleri gibi hareket etme alanları gitgide azalıyor, televizyon ve bilgisayar karşısında çok zaman geçiriyorlar.

Duruş hataları ve bozuklukları, fazla kilo, kalp ve tansiyon hastalıkları, psiko-sosyal davranış bozuklukları, kas zayıflamaları ve koordinasyon sorunları, hareket eksikliğinden oluşan sorunların sadece bazılarıdır.

Gitgide daha az hareket edilen bir yaşam alanında, çocuk jimnastiği çocuklarımıza sağlıklı gelişimleri için ihtiyaçları olan, hareket ve tecrübe kazanma imkânı sağlamaktadır.

Bu nedenle, çocuk jimnastiği Alman Jimnastik Federasyonunun ve bağımsız gençlik organizasyonlarının önemli bir parçasıdır.

Hareket, insan gelişiminin temel unsurlarından biridir

Daha anne karnındayken bile çocuklar kendiliğinden hareket eder ve bu hareket ihtiyacı çocuğun bütün gelişimi süresince devam eder. Araştırmalar, erken hareket etmenin ruhsal ve zihinsel gelişimin yanı sıra sosyal ve motorik gelişimin olumlu etkilendiğini kanıtlıyor.

Araştırmalardan edinilen bu bilgiye karşılık, günümüze hareket eksikliğinden doğabilecek ciddi sonuçlarla karşı karşıyayız. Çoğu anne ve baba bu konudan şikâyetçi.

Evlerdeki alan darlığından ve çocuk düşmanı bir çevreden dolayı, hareket alanı eksikliği görülmektedir. İçiniz rahat ederek çocuklarınızı nerede sokakta oynatabilirsiniz ki?

Sonuç olarak hareket ve davranış bozukluğu ile dikkat çeken çocukların sayısı ve ilkokul öğrencilerindeki duruş bozuklukları giderek artıyor.

Uzmanlar uzun zamandır çocukların çok uzun süre oturmalarından ve hareketsizliklerinden şikâyetçiler. Çocukların daha fazla, daha çeşitli ve daha düzenli hareket etmeleri talepleri yeni değil, ama maalesef birçok yerde hayal.

Bundan dolayı, Jimnastik ve Spor Kulüplerinde sunulan çocuk jimnastiği, gitgide daha fazla anlam kazanmaktadır. Çocuk Jimnastiği, çocuklara, kişisel gelişimleri için çok önemli olan hareket ve tecrübe kazanma alanları sağlamaktadır.

Yine de çocukların sağlıklı gelişimi için, haftalık jimnastik saatlerinin haricinde, günlük yaşantılarına da hareket katılmalıdır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 439
favori
like
share