Çocuk ve hayvan sevgisiEvde evcil bir hayvanın olmasının, çocuğun gelişimine pozitif katkıları yadsınamaz. Bu, tüm evcil hayvanlar için geçerlidir ancak, köpeklerin çocuklarla iletişimi daha iyidir. Kediler, genellikle yetişkinlerle daha iyi geçinir ve çocuklardan kaçarlar. Eğer evde yer sorunu ya da bakımı ile ilgili zaman sorununuz varsa, balık veya kuş gibi hayvanları tercih edebilirsiniz.

Dr. Gülsemin Güloğlu: “Çocuklar evdeki hayvanlarla büyürken; doğa, sorumluluk duygusu, iyi ilişki kurma ve bağlılık gibi pek çok şeyi yaşayarak öğrenebilirler. Evdeki hayvan, çocuğunuz için hem iyi bir dost hem de oyun arkadaşı olacaktır. Çocuklu bir evde hayvan beslemek için bazı kurallara uymanız, olası riskleri de azaltacaktır.” diyor.

Öncelikle doğru hayvan seçilmesi çok önemlidir. Bunun için yaşam koşullarınız, evinizin fiziksel yapısı, alınacak hayvanın saldırgan yapıda olmaması gibi özelliklere dikkat edilmelidir. Özelikle 3–4 yaş altı çocuklar hayvanla bir arada iken gözleyebileceğiniz mesafede ve kontrolünüz altında olmalıdır. Hayvanın bakımını çocuk ve aile birlikte üstlenmelidir. Yeni alınan evcil hayvan çocuklara karşı eğitilmelidir. Çocuklar da hayvanlarla iyi ilişkiler açısından eğitilmeli, onların da canının yanabileceği, kızdırmamak gerektiği öğretilmelidir. Hayvanlara nasıl davranılması gerektiğini aileler davranışlarıyla örnek olarak öğretmeye çalışmalıdır. Evcil hayvanın sağlık kontrolleri ve aşıları mutlaka yaptırılmalıdır. Hayvanlar çocuklarla birlikte yemek yememelidir.

Evcil hayvanların çocuklara yararları

• Çocuklar oyuncak hayvanlarıyla olduğu gibi evcil hayvanlarla konuşur, sırlarını paylaşırlar.

• Doğum, üreme, hastalık, kazalar, ölüm ve cesaret gibi hayata dair dersler alırlar.

• Sorumluluk duyguları gelişir.

• Canlılara ve doğaya saygı duymayı öğrenirler.

• Fiziksel aktivitede bulunurlar.

• Sevgiyi, sadakati öğrenirler.

Evcil hayvan ve alerji riski

Evde evcil hayvan olmasının ileride alerjiye yatkınlık yaratıp yaratmayacağı ile ilgili birbiriyle çelişkili sonuçlar içeren çalışmalar vardır. Ailede astım ve alerji öyküsü varsa bir evcil hayvan edinmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 520
favori
like
share