Solak olmayı sağlayan gen - Solak olmaİngiliz bilim adamlarının ilk kez insanların solak olma ihtimalini artıran geni buldukları açıklandı.

BBC'nin internet sitesinde yer alan ve Moleküler Psikiyatri Dergisi'ne dayandırılan habere göre dünya genelinde insanların yüzde 10'u solak. Habere göre ''LRRTM1'' adlı gen beynin hangi bölgesinin konuşma ve duygulanma gibi görevleri yerine getireceğinin belirlenmesinde rol oynuyor. Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmayı yapan bilim adamları söz konusu genin beyin fonksiyonlarındaki dengesizlikle açıklanan ''şizofreni'' gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırdığına inanıyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Clyde Francks solak insanların kaygılanması için bir neden olmadığını düşünüyor. ''Bir insanın şizofren olmasında birçok faktör rol oynuyor. Solakların büyük çoğunluğu gelecekte asla bu hastalığa yakalanmayacak'' diyen Francks LRRTM1 adlı genin bu anlamda tam olarak nasıl bir rol oynadığını bilmediklerini belirtiyor.

Beynin asimetrik yapısı bulunduğu belirtilen çalışmaya göre sağ ellerini kullanan insanlarda genelde beynin sol tarafı konuşmayı sağ tarafı da duyguları kontrol ediyor. Solak insanlarda ise çoğunlukla bu durumun tam tersi geçerli oluyor. Bilim adamları bu durumdan LRRTM1 geninin sorumlu olduğuna inanıyor.

Beğeniler: 3
Favoriler: 2
İzlenmeler: 395
favori
like
share