Cainizm Cainizm Nedir

'Cainizm dini'nin kurucusu mahavira Buda'nın çağdaşıdır. Bugün dünyada 10 milyon civarında mensubu bulunan Cainizm'de erkeklerin keşişlik ve çile çıkarma eğilimleri çok yoğundur; kadınlar ise hiç yıkanmazlar.

Cainizm Hazreti İsa'dan önce 6. yüzyılda Hindistan'da ortaya çıkmış Hindistan toplumunun değişik kültürel ve dini mozaiğinden Renkler taşıyan bir inanç sistemidir. Cainistler Cainizm'in asıl kurucusu Nataputta vardhamana mahavira'dan önce 23 hazırlayıcının (Tirtankara-Veli) geldiğine inanırlar. İlk 22 hazırlayıcı hakkında pek bir şey bilinmezken mahavira'dan 250 yıl önce yaşamış olan 23. hazırlayıcı Parshvanath'ın da Hind yarımadasında tarihi bir şahsiyet. 24. ve son Tirtankara mahavira M.Ö 599 yılında Vaisali (bugün Bihar olarak biliniyor)'de doğdu ve M.Ö 527 yılında (Bazıları onun M.Ö 467 yılında öldüğünü belirtiliyorlar) 72 yaşındaki iken öldü. Bazı Tarihçiler onun Buda konfüçyüs ve Lao-tzu ile çağdaş olduğunu belirtirler. Zengin varlıklı ve kral bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen mahavira otuz bir yaşında derviş olup yollara düşer. Malını mülkünü ve ailesini (karısı ve bir kızı olduğu belirtiliyor) terkeder. Mutlak bir zühd isteyen mahavira elbise giymeksizin dilenci keşiş Sıfatıyla Hindistan'ı dolaşır.

Cainistlerin öğretileri

budizm gibi Brahmanizmin katılığına karşı çıkan bir düşünce ve inanç sistemi Cainizm. Hinduların kutsal kitapları olan Vedaların tanrı kelamı olduğuna inanmazlar. Tanrı'ya da inanmadıklarını söylerler. Ancak tanrıların yerine Tirtankaraları ve velileri koyarlar. Hint ahlakının temel ilkelerinden biri olan ve Gandhi'nin şiddetten kaçınmak veya sivil itaatsizlik felsefesini oluşturan Ahimsa'yı ilk defa Cainistler geliştirir. hinduizm ve bazı budizm ekollerinde olan reenkarnasyon (Ruhların kalıptan kalıba girmesi) düşüncesi Cainistler'de de bulunuyor. Günaha girmeden dünyadaki ömrünü tamamlayan ruh bir "Paramatman" olur ve bir zaman için Samsara (Ruhların göçü)'dan kurtulur. Kurtuluşa götüren yol ise Ahimsa'dır. Cainistler kurtuluş için önemli ilkelerden birisi olan 'Ahimsa' (acı vermemek) ilkesine çok önem verirler. Bu ilaaae göre; Hiçbir canlı varlığa zarar vermemeye çalışan Cainistler nefes alıp verirken bile herhangi bir canlıyı öldürmemek için ağızlarına maske takarak dolaşır katı ve kesin bir vejeteryan yaşam sürerler. Bir yere oturacakları zaman herhangi bir karınca veya böceği ezmemek için yanlarında taşıdıkları süpürge ile oturulacak yeri süpürürler. Dürüst ve sade bir hayat sürmeyi prensip edinen Cainistler içki içmezler. Öldürmekten yalan söylemekten çalmaktan aaaaüel ilişkilerde bulunmaktan geçici mallar biriktirmekten vazgeçerler. Onlara göre varlıkların ne başlangıcı ne de sonu vardır hepsi ölümsüzdür.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 306
favori
like
share