2.4Ghz işlemci
1Gb ram
128Mb GeForce 6600 veya ATI 9800 ekran kartı
8.5Gb Harddisk alanı


Polonyanın ünlü yazarlarından biri olan "Andrzej Sapkowski" ' nin "Büyücü Gerald" adlı kitabından dijital ortama aktarılan bir oyun . Oyunun başında yaralı bir şekilde kahramanımız "Gerald" ormanda belirsizce koşuyor ve birden yere yığılıyor. Gerald' ın yığılmasından sonra kendisini bir grup insan düştüğü yerden alarak "Kaer Morhen " deki bir kaleye götürüyorlar.Bu kaleye sığındığını duyan düşmanları ise onu almak için kaleye baskın düzenliyorlar. Ve de oyunumuz burada başlıyor.

Oyunun kombinasyonları benzer oyunlara göre biraz daha farklı. Düşmana sadece 1defa tıklıyoruz ve kahramanımız saldırıya geçiyor.Asıl farklılık dövüş stilinde.Toplam 3 adet stil mevcut.

Bunlar ; Strong (Z) , Fast (X) , Group (C).

Strong güçlü ve yavaş bir saldırı çeşidi. Fast ise daha hızlı ama stronga göre daha güçsüz. Group ise en hızlısı fakat en güçsüzü. En güzel yanı aslında block uygulamasını otomatik yapabilmesi.

Yetenek ağacı ise biraz daha farklı. Steel Sword , Silver Sword , Signs ve Attributes olarak 4 ana gruba ayrılıyor.
Attributes ; Strength , Desterity , Stamina ve İntelligence olarak kendi içinde kollara ayrılıyor.
Signs diğer adıyla büyüler ; Aard , Igni , Quen , Axii ve Yrden olarak ayrılıyor. Bu ağaca ulaşmak için "H" tuşuna basmak yeterli oluyor. Mesela Aard bize nesneleri ve cisimleri ittirme gücü sağlıyor. Oyun esnasında en çok yardımına ihtiyacınız olucak büyüde bu olacak.

Geliştirme işlemini meditasyon sırasında yapıyoruz. Ya bir kamp ateşi üzerine tıklamamız ya da biriyle konuşurken ekranın sol kısmındaki uyuma ikonuna tıklamamız gerekiyor. Bu işlem sırasında güç barlarımız yeniden doluyor.

Oyundaki zaman kavramı ise gerçekten güzel ve detaylı olmuş.Gece-gündüz , alacakaranlık temaları tüm detaylarına kadar oyuna eklenmiş durumda.Witcherda görevler ise oldukça basit. Ana ve yan görevler olmak üzere 2 ayrı grupta. Tek kötü yanı ana görevi tamamlamak için 3 farklı amacı yapamak zorunda olmamız. Diğer bir kötü yanı ise yükleme ekranlarının sayıca çok ve uzun olması. Her girilen yerde bir loading ile karşı karşıya kalmamız iyi olmuyor.

Grafiklere gelince ise ; gerçekten güzel olmuş.Oyunda ise Aurona grafik motorunun ağır modife edilmiş şekli mevcut.Tek eksik yüzü grafik konusunda NPC lere özen gösterilmemesi olmuş. Seslerde ise genel olarak kaliteli yapılmış.Müzikler ise özenle seçilmiş.Tek eksik bazen karakterler konuşurken sesin gelip karakterlerin hareket etmemesi.

Oynanabirlik kısmına gelince ; oyun 5 Ana görevden oluşuyor. Fakat yan görevleride hesaba kattığımızda ise oldukça uzun bir oynama süresi bizi bekliyor. The Witcher , aksiyon , grafik ve ses olarak oldukça güzel bir oyun. Kesinlikle bitirilmesi gerekli.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 434
favori
like
share